Quantcast

Žydiškojo Vilniaus istorija – parodoje Berlyne

  • Teksto dydis:

Tai keliaujanti šiuolaikinės tapybos ir fotogtafijos paroda, parengta LR Kultūros atašato Vokietijoje, Moses Mendelssohno Europos žydų studijų centro (Potsdamas) bei Dailininkų sąjungos galerijos (Vilnius). Paroda, kuri buvo eksponuojama Vilniaus miesto rotušėje kovo mėnesį, po Berlyno toliau tęs savo kelionę į Pietų Afriką, Izraelį, Argentiną ir kitas šalis, kuriose gyvena gausios litvakų bendruomenės.

Paroda, kurioje daugiau nei 10 žinomų Lietuvos menininkų reflektavo žydiškojo Vilniaus istoriją, Berlyne bus papildyta Mečio Brazaičio nuotraukomis, pasakojančiomis apie praeito šimtmečio, prieškarinį, Vilnių.

Vilnius Europoje nuo seno buvo žinomas kaip vienas didžiausių Rytų Europos žydų religinių ir kultūrinių centrų. Multikultūrinis miestas, simboliškai vadintas Šiaurės Jeruzale, turėjo savo '100 sinagogų miesto' mitą bei realybes. Jame gyveno ir kūrė žymūs žydų tautybės mokslininkai, filosofai, rabinai, intelektualai, leidėjai ir menininkai.

Konrado Adenauerio fonde, Berlyne, rugpjūčio 26 d. atidaromoje parodoje „Zachor. Žydiškojo Vilniaus įvaizdžių topografija“ bus eksponuojami Lietuvos tapytojų ir fotografų darbai, kuriais menininkai pasakos apie savo asmeninį, intymų santykį su daugiatautės Lietuvos sostinės praeitimi. Taip jie kurs vizualinį Vilniaus žydų topografijos naratyvą, kuris parodos atidarymo metu bus papildytas Arkadijaus Gotesmano ir Kęstučio Vaiginio džiazo improvizacijomis, tapybinėmis ir fotografinėmis interpretacijomis Vilniaus žydų istorijos tema, suteiksiančiomis dar daugiau spalvų ir impulsų minčių erdvėms.

„Zachor“ – žodis hebrajų kalboje, reiškiantis „prisimink“. Paroda „Zachor. Žydiškojo Vilniaus įvaizdžių topografija“ - ne tik vizualinės mūsų istorijos refleksijos, bet ir šiandien miesto ateičiai užduodami klausimai. Ar šis miestas kada vėl garsės savo tolerancija, papildydamas laisvos dvasios Europos miestų žemėlapį?

Kaip sako vienas parodos iniciatorių, Moses Mendelssohno Europos žydų tyrimų centro Potsdame steigėjas prof. Julius Schops: „Aš labai laukiu šios parodos Berlyne. Tų darbų, kuriuose pasakojama apie dabar jau tik įsivaizduojamą žydiškąjį Vilnių. Darbų, kuriuos jau mačiau, ir jie man pasirodė daug žadantys“.

Viena parodos kuratorių LR kultūros atašė Vokietijoje dr. Gabrielė Žaidytė pabrėžia: „Ši paroda – ne tik tapybinės Vilniaus praeities reminiscencijos, bet ir pamąstymai apie Vilniaus ir Europos sąsajas. Vizualiniai pasakojimai apie Vilniaus mitus ir realybes, kurias kuriame ir šiandien.“

„Mano darbai šioje parodoje primena vaikystėje sutiktų žydų netektis. Jie nepateko į koncentracijos stovyklas, jų nežudė, jie išvažiavo, išnyko, jų likimų nežinau. Atrodo, lyg miestas neteko kažko labai svarbaus, artimo, Vilnius tapo nebe toks spalvingas.“ – teigia parodoje dalyvaujanti tapytoja Arūnė Tornau.

Parodos atidarymas vyks rugpjūčio 26 d., 19 val., Konrado Adenauerio fonde, Tiergartenstr. 35, D – 10785, Berlynas. Paroda vyks iki rugsėjo 4 d.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių