Naujajame VCO sezone – sugrįžimai ir premjeros

 • Teksto dydis:

Originalumu nenustojantis stebinti "Vilnius City Operos" (VCO) kolektyvas naująjį sezoną pristatė Kongresų rūmų rūsyje.

Namuose, kuriuose išgyventa daugybė gražių akimirkų, susirinko pirmieji įkūrėjai: trupės įkvėpėja Dalia Ibelhauptaitė, maestro Gintaras Rinkevičius, kostiumų dailininkas Juozas Statkevičius bei operos solistai Asmik Grigorian, Edgaras Montvidas ir Laimonas Pautienius.

Kitokia pradžia

Didžiausiomis VCO sezono naujienomis tapo vasario premjera "Pikų dama", po penkerių metų pertraukos sugrąžinanti ne tik J.Statkevičiaus kostiumų išmonę, bet ir Zalcburge triumfavusią A.Grigorian, taip pat daug kam dar negirdėta žinia: VCO spektakliai priversti keltis iš Kongresų rūmų salės. "Pikų dama" bus paskutiniai pasirodymai šioje scenoje.

Ilgus metus kovoję su spektakliams nepritaikytomis Kongresų rūmų patalpomis, VCO kūrėjai jau buvo spėję jas savaip pažaboti, tačiau likimas trupei ir toliau sukuria naujų iššūkių.

"Čia praėjo dvylika metų ir iš visiškos alternatyvos tapome užtikrintu savo srities lyderiu, o su mumis dainuojantys solistai užkariavo didžiąsias pasaulio scenas. Vienintelis iki šiol nekintantis dėmuo buvo ši salė, su kasmet vis labiau kylančiu parketu, žiauriai nudilusiomis salės kėdėmis, nuo karščio alpstančiais žiūrovais ir neegzistuojančiais užkulisiais", – prisiminė D.Ibelhauptaitė.

Tačiau sykiu tai buvo vieta, kur išaugo ir etapinius vaidmenis sukūrė aukščiausio profesionalumo solistų karta, kurių pėdomis šiandien eina jaunimas. "Gaila, kad žmonės auga, o pastatai – ne. Gaila, kad per daugiau nei dešimtmetį Vilnius taip ir nepastatė naujos daugiafunkcės koncertų salės, jokios teatro salės, o ir netrukus atsidarysiantis Modernaus meno muziejus statytas privačiomis lėšomis. Be didžiulės paramos ir privačių lėšų "Vilnius City Opera" taip pat nebūtų tiek gyvavusi. Šiandien čia atsisveikiname su savo praeitimi ir išsikraustome į visišką nežinią, nes Vilniuje nėra kitos salės, kurioje tilptų virš 1 000 žiūrovų ir akustiškai būtų pritaikyta klasikinei muzikai. O kaip skambės operos ir fantastiški solistų balsai įgarsinimo reikalaujančiose erdvėse – vienas Dievas žino..." – pasakojo D.Ibelhauptaitė.

Nuo 2019 m. kovo "bohemiečiai" jaukinsis "Compensos" koncertų salę, į kurią pirmieji žengs Giacommo Puccini "Toskos" ir Camille Saint-Saenso "Samsono ir Dalilos" atlikėjai.

Neprilygstamasis "Oneginas"

Iki išsikraustymo žiūrovų laukia keli susitikimai su pamėgtais kūriniais. Pirmasis jų – spalio 25–28 d. "Oneginas", o su juo kartu ir Glyndebourne festivalyje neseniai kritikus pakerėjęs Edgaras Montvidas – Lenskis. Spektakliuose taip pat išvysime Vokietijoje dirbantį L.Pautienių, iš Niurnbergo grįšiantį Tadą Girininką, Vupertalyje įsimintinus vaidmenis rengiančią Ievą Prudnikovaitę, charizmatiškuosius Jovitą Vaškevičiūtę, Rafailą Karpį ir daugelį kitų.

Šis Piotro Čaikovskio kūrinys – vienas trupės mylimiausių, ypač laukiamas LNOBT choro, grįžtančio tęsti ilgametės kūrybinės partnerystės. Būtent "Onegine" šis kolektyvas sukūrė įsimintiniausius, kinematografinio detalumo vaidmenis. Be to, čia pasireikšti gali net ir Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro muzikantai, pirmus du veiksmus su maestro priešakyje vilkintys naminiais rūbais.

Sugrįžimai ir debiutai

Du sezone pasirodysiančius P.Čaikovskio kūrinius jungia dvi šeimyninės linijos. Pirmoji – po penkerių metų pertraukos su "Pikų dama" grįžtantis dizaineris J.Statkevičius. Anuomet "Onegine" kostiumų dizaineris ne tik kūrė naujus apdarus, bet ir išmoningai pritaikė rastus autentiškus sovietmečio apdarus, o premjerose net ir pasirodė scenoje Niujorko mados dizainerio vaidmenyje. Žinoma, šį kartą jo lauks nauji iššūkiai.

Antroji linija – dvigubai šeimyninė. "Pikų dama" į Lietuvą grąžina A.Grigorian, o kartu su ja – ir mamą, primadoną Ireną Milkevičiūtę. "Dainuoti su mama man yra labai didelė laimė. Turiu slaptą svajonę ir tikėjimą, kad Grafienės vaidmuo mamai suteiks naują įkvėpimą kurti naujam repertuarui ir charakteriniams vaidmenims", – vylėsi A.Grigorian.

Būtent "Onegino" premjerose pirmą kartą scenoje vienu metu "sutilpo" trys šios šeimos kartos: I.Milkevičiūtė, A.Grigorian ir jos sūnus Nojus. Ar tai reiškia, jog ir "Pikų damoje" žiūrovų laukia daug siurprizų scenoje? Galbūt. Tačiau gerai žinoma tai, jog prie žavingų damų taip pat prisijungs ir mecosopranas Jurgita Adamonytė bei Brėgenco festivalio publiką šią vasarą žavėjęs Kostas Smoriginas.

"Itin džiaugiamės, kad pasaulines aukštumas pasiekę ištikimi mūsų trupės solistai šiemet sugrįžta kaip niekad gausiai. E.Montvidas pasirodo Lenskio ir Fausto vaidmenyse, Justina Gringytė – "e-Karmen" ir "Daliloje", K.Smoriginas – Tomskis "Pikų damoje", Dagono žynys "Samsone ir Daliloje", o kovą kartu su Merūnu Vitulskiu debiutuos "Toskoje", – pasakojo režisierė.

Mefistofelio vaidmeniui grįžta neseniai Berlyną sužavėjęs Almas Švilpa, o prieš savo pasirodymus Vokietijos sostinėje Margaritos partijai atlikti užsuks ir Vida Miknevičiūtė. Gegužę lauks neeilinė galimybė išgirsti beveik tiesiai iš Metropoliteno operos grįžtantį Kristiano Benedikto Samsoną. "Žinoma, tęsiant tradicijas, spektakliuose netrūks ir jaunų solistų, tarp kurių Edgaro Davidovičiaus rengiamas Lenskis ir Romano Kudriašovo Zakristijonas "Toskoje", bei nuostabių Kauno valstybinio choro artistų, jau ne vienerius metus laikančių VCO pastatymų muzikinį stuburą", – dėstė D.Ibelhauptaitė.

Tapybos įskiepiai

Paskutiniu saldainiuku tapo žinia apie naujus operos kūrėjų ir vizualiųjų menų atstovų projektus, kuriuos "bohemiečiai" tęsia įkvėpti sėkmingos praėjusio sezono draugystės su tapytoju Andriumi Zakarausku.

Jau greitai Vilniaus mieste bus galima išvysti pirmąjį bendradarbiavimą – Ray Bartkaus sukurtus plakatus "Onegino" spektakliams. Kitas išskirtinio braižo kūrėjas ir gyva teatro plakatų legenda – Stasys Eidrigevičius kurs "Pikų damos" afišas.

Spalį atsidarančiame Modernaus meno muziejuje bus galima rasti net kelis VCO inicijuotus darbus: operos kostiumų instaliaciją kurs skulptorius Nerijus Erminas, o muzikinėje ir vizualioje plotmėje, padedant videomenininkui Rimui Sakalauskui, atgis Andriaus Zakarausko paveikslas, dar kartą pakviesiantis tapytoją bei dirigentą Ričardą Šumilą su "bohemiečių" solistais.

Visų neabejingų elektroninei muzikai laukia vienintelį kartą po dvejų metų pertraukos sugrįšianti "e-Karmen".NAUJAUSI KOMENTARAI

naujiena .........

naujiena ......... portretas
........ rūsio fone kriaučiaus problemos su užtrauktuku ...........emigruojant iš Kongresų rūmų
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių