Quantcast

Topinambas – ir lieknėjantiesiems, ir diabetikams

Bulvinėmis saulėgrąžomis vadinami topinambai labai vertinami cukriniu diabetu sergančių žmonių. Mokslininkai yra nustatę, kad ši daržovė turi aktyviųjų medžiagų, kurios padeda sureguliuoti organizmo medžiagų apykaitą ir išvengti šios ligos. Topinambų dar galima suspėti pasikasti, kol žemės nesukaustė šaltis.

Topinambų stiebagumbiai, priešingai nei paprasta bulvė, neturi krakmolo, tačiau juose yra daug angliavandenių (15–20 proc.), gausybė mineralinių medžiagų: kalio, kalcio, fosforo, geležies, natrio, silicio.

Daržovė turi daugiau nei 10 proc. fruktozės polimero inulino. Ši medžiaga skrandyje nėra suvirškinama, tačiau žarnyne perdirbama gerųjų bakterijų, todėl yra naudinga tinkamai mikroflorai palaikyti. Svarbiausia, kad jo fermentacijos produktai neleidžia susidaryti cukraus pertekliui kraujyje.

Be to, nesuvirškintos inulino skaidulos, sugerdamos daug vandens ir išbrinkdamos, suteikia sotumo jausmą. Taigi ši topinambų savybė gali puikiai pasitarnauti siekiantiems sulieknėti ir reguliuoti suvartojamus maisto kiekius.

Topinambų gumbai turi askorbo rūgšties ir baltymo. Visi šie elementai padeda organizmui geriau pasisavinti geležį. Sergantiesiems anemija rekomenduojamos topinambų sultys, jos sustiprins ir širdį, padės tirpstant galūnėms.

Tvirtinama, kad du kartus per dieną suvalgius po 50 g šviežių topinambų, sumažinsite aterosklerozės riziką.

Svarbu

Topinambus galima valgyti žalius. Nebūtina net nuskusti žievės – tereikia gerai nuplauti. Tačiau tokių jų užvalgius gausiau gali pradėti pūsti pilvą, todėl saikas ir atsargumas praverstų.

Gumbus taip pat galima virti, kepti, troškinti, spausti sultis. Sumalus džiovintus topinambus galima pasidaryti net kavos. Diabeto, insulto ir hipertonijos gydymui ir profilaktikai vartojami ir lapai bei jauni ūgliai.

Kadangi daržoves sunku išlaikyti šviežias, topinambų gumbų patariama ieškoti ne prekybos centruose, o ūkininkų turguose, pažįstamų sodininkų kiemuose.

Receptai

Bulvių, salierų ir topinambų apkepas

Reikės:

vidutinio dydžio saliero galvos,

3–4 bulvių,

4 topinambų.

Padažui reikės:

svogūno galvos,

4 česnako skiltelių,

4 lauro lapų,

stiklinės grietinėlės,

šviežių čiobrelių šakelių,

druskos ir pipirų (pagal skonį).

Gaminimas:

Pasiruošiame daržoves: nuskutame bulves, nulupame saliero galvą, gerai nuplauname topinambus ir nuskutame peiliu. Peiliu ar daržovių pjaustykle supjaustome daržoves plonomis riekelėmis. Nulupame svogūno galvą ir česnako skilteles. Svogūną perpjauname pusiau ir suraikome. Česnaką sukapojame. Beriame svogūnus į puodą, užpilame grietinėle, ten pat dedame susmulkintą česnaką. Pamaišome šaukštu. Įmetame kelis lauro lapus, čiobrelių šakeles. Paskaniname druska ir pipirais. Druskos nereikia gailėti, nes daržovių prieš tai nesūdėme. Padažą užverdame. Dalį daržovių sudedame į kepimo indą. Iš padažo semiame svogūnus ir tolygiai paskirstome ant daržovių inde. Ant svogūnų vėl klojame raikytų daržovių sluoksnį, o ant viršaus supilame paruoštą padažą. Pašauname į iki 200 laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepame valandą.

Frikadelės su topinambais

Reikės:

faršo (tiks įvairi mėsa),

topinambų,

kiaušinio,

keletos svogūno galvučių,

druskos ir pipirų (pagal skonį).

Gaminimas:

Mėsą ir topinambus sumaišome lygiomis dalimis, svogūnų galvutes sumalame mėsmale, pasūdome, pabarstome pipirais, įmušame kiaušinį. Viską gerai sumaišome, formuojame graikinio riešuto dydžio rutuliukus ir dedame juos į verdantį pasūdytą vandenį. Kai frikadelės iškyla į paviršių, jas išgriebiame kiaurasamčiu. Patiekiame su grietine arba pomidorų padažu, daržovių garnyru.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių