Quantcast

Tiksinti bomba: tuberkuliozės gydymas pažadais

Nuo praėjusių metų birželio Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymu pradėtos teikti tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso (DOTS) paslaugos kol kas tampa tikru išbandymu šalies savivaldybėms.

Negavo finansavimo

Nors jau pernai visose savivaldybėse turėjo būti įkurti DOTS kabinetai, kai kuriose jų dar nėra. Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriaus Sveikatos poskyrio vedėjas Mindaugas Burba teigia, kad jų mieste kabineto vis dar nėra dėl finansavimo stygiaus.

„Savivaldybės DOTS kabineto pagal sveikatos apsaugos ministro reglamentuojančią tvarką nėra. Visų pirma mūsų miesto poliklinikos darbuotojai buvo neapmokyti tokiam gydymui. Dabar jau jie yra įtraukti į mokymo programą. Be to, ir finansavimas nebuvo numatytas kabinetui įrengti, nes buvo kalbama, kad ši priemonė bus finansuojama per Panevėžio regiono plėtros tarybą. Bet savivaldybė nusprendė tai daryti savo lėšomis, nesulaukusi šito finansavimo“, – aiškina M. Burba.

Niekas nėra apsaugotas nuo tuberkuliozės, kadangi ši liga yra perduodama per orą. Kol žmogus kvėpuoja, tol jis gali užsikrėsti nuo sergančio.

Kitos šalies savivaldybės taipogi nesulaukusios finansavimo, kabinetus turėjo įsirengti už savo lėšas. „Kabinetą susitvarkėme ir dabar laukiame finansavimo, kuris buvo žadėtas kabinetui įrengti, nes jis buvo sutvarkytas savivaldybės biudžeto lėšomis. Sveikatos apsaugos ministerija žadėjo, kad lėšos bus grąžintos. Kad būtų greičiau ir pradėtumėme funkcionuoti ir kad tie ligoniai nesilankytų poliklinikose, kur pacientai yra imlesni, įrengėme savomis lėšomis. Pats kabinetas kainavo šiek tiek mažiau nei septynis tūkstančius eurų“, – sako Biržų rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius.

Klaipėdos miesto savivaldybės Socialinių reikalų departamento Sveikatos apsaugos skyriaus vedėją Janiną Asadauskienę ypač neramina ir kiti SAM įsipareigojimų nevykdymai.

„Jokio finansavimo iš Sveikatos apsaugos ministerijos negavome. Savivaldybė iš savo lėšų išlaiko slaugytoją. O taip pat maisto paketų ir atvykimo kompensacijų taipogi neteikiame, nors visa tai buvo nurodyta struktūrinių fondų apraše. Tai dėl to yra tiesiog atliekama vaistų davimo procedūra. O turėtų žmonės būti motyvuoti atvykti į tokius gydymus. Šiuo metu mūsų DOTS kabinete gydosi apie 20 žmonių. Ir mums slaugytojo išlaikymas per metus kainuoja devynis tūkstančius eurų. O jeigu suskaičiuotume ir pacientų kelionės išlaidas, tada kaina labai išauga“, – piktinasi J. Asadauskienė.

DOTS kabinetai neužtikrina saugumo

DOTS kabinetai, skirti tuberkuliozės gydymo kursui, kurio metu pacientas vaistus nuo tuberkuliozės išgeria stebint asmens sveikatos priežiūros specialistui. Tačiau, pasak Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninės direktorius Romualdo Radivono, efektyvaus tuberkuliozės gydymo tai neužtikrina.

„DOTS kabinetai turėtų padėti spręsti Lietuvos tuberkuliozės problemą tarptautiniu lygiu, tačiau esant tokiam sergančiųjų sąmoningumui, reikia daug bendrų visų savivaldybių ir trijų (Sveikatos apsaugos, Vidaus reikalų bei Socialinės apsaugos ir darbo) ministerijų pastangų“, – mano R.Radivonas.

Tarp narkomanų ar socialinės rizikos asmenų tuberkuliozės atvejų yra santykinai daugiau, tačiau gali sirgti ir net labai pasiturintys žmonės.

Kadangi sunkia tuberkuliozės forma sergantys pacientai dažnai būna asocialūs ir yra itin pavojingi aplinkiniams žmonėms, ligoninei tenka imtis itin griežtų metodų, siekiant juos išgydyti bei apsaugoti visuomenę. „Su šiais, protingesniais už visus gydytojus, slaugytojas ir ligoninės administraciją pacientais kasdien reikia bendrauti, įrodinėti jiems gydymo būtinumą, išklausyti keiksmažodžius ir įžeidinėjimus. Tvarkai palaikyti ir vidaus tvarkos taisyklių laikymuisi užtikrinti įsteigtas apsaugos postas, jau aštuntus metus perkame apsaugos ir reagavimo paslaugas“, – pasakoja R. Radivonas.

Neretai pasitaiko ir tokių atvejų, kai ligoninės specialistams tenka ne tik gydyti pacientus, bet ir eiti ieškoti jų po visą miestą. „Po sprendimo gydyti priverstinai, savivaldybių darbuotojai kelias dienas ar savaites jų ieško, o kai suranda, nedelsiant visą „šiltą“ ir pristato. O kai prasideda pagirios, būna ir iš antro aukšto šoka ir per tvorą lipa, susižeidžia. O mes juos gydom“, – teigia ligoninės direktorius.

Sudėtinga pildymo tvarka

Marijampolės miesto savivaldybės Gydytojo tarnybos vedėja Odeta Aleksienė pasigenda ne tik žadėtų pinigų, bet ir aiškesnės DOTS kabinetų vykdymo tvarkos.

„Visos tos funkcijos iš vidinių rezervų. Specialistų apmokėjimai irgi iš vidinių rezervų. Savivaldybė šiuo metu prisideda. Nes naujame biudžeto projekte lėšas numatėme, kad kažkiek kompensuotume. Taip pat informacijos keitimasis yra problemiškas. Jeigu tai būtų tiesioginis ryšys pulmonologo ir DOTS kabinetų, būtų viena.

Ir su stebėsenos vykdymu, ir su ataskaitų gavimu apie gydymo pabaigą. Ir kai tą pačią funkciją mes sudubliuojame ir daug vykdytojų atsiranda, iš tikrųjų, tada tos tvarkos ir nelabai lieka. Galbūt norai buvo geri, kad buvo įtraukti ir šeimos gydytojai į tą projektą. Nes pacientai eina lyg ir į DOTS kabinetą lyg ir pas šeimos gydytoją. Ir tos funkcijos, jos nėra išgrynintos iki galo. Teoriškai ta mintis gal ir buvo gera, bet praktiškai turbūt ne iki galo apgalvota“, – teigia O. Aleksienė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Jonas

Jonas portretas
Tikra tiesa,jei salia sergantis tuberkulioze,o jei dar atvira,tai aplinkui gyvenantys,vaikai,silpni zmones,nesvarbu kas ta momenta ikvieps. Tai kodel nera ,kad vaikai kurie eina i mokykla turetu kas keleta metu patikrinami del tuberkuliozes.sujudimas vyksta tik tada kai keli vaikai uzsikrecia.ir vel tyla.tylit visi.o tevai ne krust,jiems nerupi,o turetu rupeti,nes tai baisi liga.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių