Quantcast

Skrandžio ir žarnyno vėžys: laiku pastebėtas, gali būti sustabdomas

  • Teksto dydis:

Piktybiniai virškinamojo trakto navikai – vieni labiausiai paplitusių vėžinių susirgimų. Didžiausia šių ligų klasta – jų aptikimas gan vėlyvose stadijose. Kaip užkirsti kelią skrandžio ir žarnyno vėžiui, pasakoja „Biofirst“ klinikos gastroenterologės.

Kaip atpažinti skrandžio vėžį?

Gydytoja gastroenterologė Rasa Makarevičienė:

„Pradžioje ši liga nerodo jokių simptomų. Kartais pacientai gali jausti diskomfortą viršutinėje pilvo dalyje, pykinimą, šleikštulį, bendrą nuovargį, kitus virškinimo sutrikimus. Tačiau dažniausiai į gydytoją nesikreipiama, nes manoma, kad tai nėra rimta liga. Tikrai ne visada šie simptomai reiškia, kad susirgote vėžiu, bet jeigu jau taip yra – gyvybiškai svarbu šią ligą diagnozuoti ir pradėti gydyti kuo anksčiau.“

Kaip susergama skrandžio vėžiu?

„Kelias į skrandžio vėžį gali būti dvejopas – tai nuo paciento nepriklausomi veiksniai (pvz., paveldėjimas) ir tai, kam gyvenime žmogus gali daryti įtaką: mityba, rūkymas, alkoholio vartojimas, fizinis aktyvumas ir pan. Didelę reikšmę šioje situacijoje turi ir užsikrėtimas Helicobacteri pylori bakterija. Jeigu žmogus ją turi, vadinasi jau serga lėtiniu skrandžio uždegimu, kuris ilgainiui gali progresuoti į opaligę ar/ir į skrandžio vėžį. Kadangi negalime tiksliai prognozuoti ar H. pylori turintis asmuo susirgs opalige ar skrandžio vėžiu, rekomenduojame šią infekciją gydyti iš karto (ypač jei jaučiamas diskomfortas pilve).“

Ar įmanoma nuo šios ligos apsisaugoti?

„Faktorius, priklausančius nuo paciento, keisti būtina. Apskritai, esant bet kokiems virškinimo sutrikimams, reikia atvykti konsultacijai. Ne visi vizitai pas gastroenterologą baigiasi endoskopija. Kartais užtenka kraujo tyrimo. Nesant nusiskundimams, profilaktinis ištyrimas rekomenduojamas rizikos grupės žmonėms: rūkantiems, vartojantiems alkoholį, neteisingai besimaitinantiems, turintiems antsvorio ir tiems, kurių šeimoje būta skrandžio ligų. Kadangi vėžiu gali susirgti ir sveiką gyvenseną pasirinkęs žmogus, į pakitusius virškinamojo trakto pojūčius nederėtų numoti ranka. Anksti diagnozuotas vėžys gali būti įveikiamas.“

Kaip atpažinti žarnyno vėžį?

Gydytoja gastroenterologė Dalia Kasperavičiūtė:

 

„Storosios žarnos vėžys yra ypatingas tuo, kad dažnai atpažįstamas tik vėlyvose ligos stadijose. Pacientai ilgą laiką nejaučia jokių simptomų, o jiems atsiradus, dažnai nustatomas onkologinio proceso išplitimas. Sunerimti ir kuo skubiau kreiptis į gydytoją gastroenterologą reikėtų tada, kai pacientas pajunta pokyčius virškinime (vidurių užkietėjimas, kuris dažnai kaitaliojasi su viduriavimu, nevisiško išsituštinimo jausmas, pakitusi išmatų išvaizda), jaučia skausmą (dažnai lydimą pilvo pūtimo), pastebi kraujo išmatose (kraujo priemaiša išmatose, tuštinimasis šviežiu krauju, kraujo krešuliais). Kartu su jais gali būti ir bendrieji simptomai: apetito stoka, karščiavimas, svorio kritimas. Kraujo tyrime nustatoma mažakraujystė.“

Kaip susergama storosios žarnos vėžiu?

„Manoma, kad įtakos vėžio išsivystymui turi nutukimas, mažas fizinis aktyvumas, cukrinis diabetas, raudonos mėsos, rūkytų mėsos gaminių vartojimas, tabakas, alkoholis. Šia liga dažniau suserga pacientai, kurių pirmos eilės giminaičiams yra diagnozuotas storosios žarnos vėžys (ypač, jei diagnozė nustatyta ankstyvame amžiuje (iki 55 metų). Taip pat rizikos grupėje yra tie pacientai, kurie turi didesnių nei 1 cm polipų ar jau yra kartą sirgę vėžiu. Įtakos turi ir lėtinės uždegiminės žarnyno ligos. “

Ar įmanoma nuo šios ligos apsisaugoti?

„Storosios žarnos vėžio riziką gali sumažinti didesnis fizinis aktyvumas, dietos korekcija (rekomenduojamas pakankamas skaidulų kiekis dietoje, vaisių, daržovių vartojimas), folio rūgšties naudojimas, kalcio, seleno preparatai. Tačiau net ir laikantis sveikos gyvensenos ir mitybos principų, reikėtų žinoti, kad yra vykdoma profilaktinė storosios žarnos vėžio patikra. Pagal ją 50-74 metų pacientams kartą per du metus atliekamas slapto kraujo testas išmatose. Jei jo atsakymas būna teigiamas, pacientui rekomenduojama atlikti kolonoskopiją. „Biofirst“ klinikoje beveik absoliučios daugumos atvejais, pacientams šį tyrimą atliekame su anestezija, todėl nemalonių pojūčių pacientas nepatiria. Anestezijos bijoti neverta. Ji prieš endoskopinius tyrimus taikoma visame pasaulyje.“

„Biofirst“ kliniką rasite Studentų g. 37, Kaune.

Tel. registracijai: +370 686 40 115, 8 37 75 08 66.

www.bioklinika.lt



NAUJAUSI KOMENTARAI

Vilte

Vilte portretas
Gydykites nuo vezio kanapiu aliejumi. Web: canabiotic.eu

Nuomone

Nuomone portretas
Cia labai individualu, kitas visa gyvenima vargsta su skrandzio problemom, ir neturi to vezio, o kitas niekuo nesiskundzia, o ziurek, jau nieko padaryti negalima. Maniskis niekuo nesiskunde, bet liepiau pasitikrinti sveikata, padare zarnyno testa, polipas, staigiai pas daktarus, operacija, I stadija, be jokio gydymo, jau 10 metu, kaip sveikas, bet laiks nuo laiko tikrinasi.

Anonimas

Anonimas portretas
Kodėl nerašot kad slapta kraujavimo testa galima nusipirkti vaistinėja ir pačiam pasidaryti. Kitas nenori vaiksčiot po ligonines ir eilėse stovėti.
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių