Quantcast

Koks tėvų pavyzdys, tokia vaikų sveikata

Tėvų elgesys, kurį mato vaikai, o ne pamokymai, juos veikia geriausiai, teigia psichologai. Deja, net ir žinodami tai, dažniau tėvai vaikus moko žodžiais, o ne darbais.

Kas yra blogai

Per kelerius pirmuosius vaiko gyvenimo metus susiformuoja pagrindiniai mitybos, higienos ir fizinio aktyvumo įgūdžiai, nuo kurių labai daug priklauso sveikata. Sveikesnių tėvų vaikai rečiau serga ir maži, ir suaugę, todėl sveikatos priežiūros specialistai neabejoja, kad teisingas pavyzdys – labai svarbus.

"Mažiausiems vaikams tėvai turėtų ypač stengtis rodyti tinkamą pavyzdį – pasaulį reikia pradėti keisti nuo savęs. Deja, nors visi žino, kaip reikia teisingai gyventi, tomis taisyklėmis nesivadovauja: nesportuoja, pamiršta pusryčius, maitinasi nereguliariai, skubėdami, žiūrėdami televizorių. Visa tai neišvengiamai atsiliepia mūsų ir mūsų vaikų sveikatai", – perspėja vaistininkė mokslų daktarė Vaiva Bražinskienė.

Tėvai dažnai stokoja valios, pasiduoda vaikų meilikavimams ir leidžia jiems valgyti bulvių traškučius, saldumynus, gerti saldžius gazuotus gėrimus. Blogiausia, kad toks maistas neretai tampa ne tik užkandžiu, bet ir pakeičia pietus ar vakarienę.

Gryno oro svarba

"Valgant prastos kokybės ar neįvairų maistą, pradeda trūkti vitaminų ir kitų reikalingų medžiagų, todėl gali sutrikti bet kurios organizmo sistemos veikla. Vartojant nepakankamai skysčių, sutrinka įvairūs procesai, apie kuriuos net nepagalvojame, o pastebime tik tada, kai pajaučiame skausmą ar pablogėja odos, plaukų būklė", – sako vaistininkė.

Jos teigimu, tėvai palyginti retai užsuka į vaistinę sveikatos profilaktikos priemonių ir dažniausiai ateina tik prispaudus ligoms. Vaistininkė pastebi, kad dažniau sergančių tėvų vaikai taip pat yra labiau pažeidžiami įvairių ligų. Tėvai nepakankamai išnaudoja savo galimybes ir vaikus auklėti geru pavyzdžiu: vien mažas tėvų fizinis aktyvumas kelia nerimą. Jei paklaustume, kiek tėvelių rytais daro mankštą, tai patvirtintų tik vienas kitas.

"Reikia ne tik sveikai maitintis, bet ir daugiau būti gryname ore. Tai svarbu, nes būdami nevėdinamose patalpose, ypač šaltuoju metų laiku, visi kvėpuojame tuo pačiu oru, dažnai užterštu labiau, nei mes galime tikėtis. Išėję į lauką pravėdiname savo kvėpavimo takus ir grūdinamės", – primena V.Bražinskienė.

Mato nuo gimimo

Skirtingų tyrimų metu paaiškėjo, kad prie vaikų iki šešerių metų tėvai savo elgesio dažniausiai nekontroliuoja, save riboti pradeda tik tada, kai vaikai sulaukia paaugliško amžiaus.

Pasak specialistų, klaidinga manyti, kad mažas vaikas tėvų pavyzdžio nemato, iš jo nesimoko, todėl nuo pat mažumės reikėtų bent jau prie vaikų elgtis taip, kaip norėtumėte, kad jie patys elgtųsi. Tai veikia ne tik manieras, kalbą, bet ir mitybą, fizinį aktyvumą, laisvalaikį, stilių ir kitus dalykus.


Šiame straipsnyje: vaikaitėvaisveikatamityba

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių