Dėl negydyto danties tenka išpjauti visą žandikaulį | Diena.lt

Dėl negydyto danties tenka išpjauti visą žandikaulį

Išopėjęs kaklas, pažeista ausis, netgi pašalinta akis – tai gali būti negydyto danties padarinys. Sunku patikėti, bet tokių ligonių veido ir žandikaulių chirurgai turi ir šiais laikais.

Infekcija plinta greitai

"Dantys – vienas iš svarbiausių žmogaus organų", – tvirtina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos vadovas profesorius Ričardas Kubilius.

Tai nestebina, nes neretai specialistai būtent savo sritį vadina viena svarbiausių, reikšmingiausių. Tačiau profesorius R.Kubilius pagrindžia savo teiginį labai svariais argumentais.

"Burna yra virškinimo trakto pradžia. Kaip sveikais dantimis sukramtysime maistą, taip jis bus suvirškintas, tiek bus įsisavinta maisto medžiagų. Kai visas šis procesas bus sklandus, bus gera ir savijauta, ir sveikata", – aiškina R.Kubilius.

Tačiau daugelio ji nėra gera. Tai įrodo skaičiai: Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikoje per metus gydoma daugiau nei 2 tūkst. ligonių. Daugumai jų taikomi chirurgijos metodai, kas trečias burnos, veido ir žandikaulių chirurgų pacientas čia patenka dėl apmaudžių priežasčių – negydytų dantų komplikacijų.

Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikoje per metus gydoma daugiau nei 2 tūkst. ligonių. Daugumai jų taikomi chirurgijos metodai.

"Infekcijos, apėmusios danties šaknies viršūnę, organizmas pats įveikti negali ir mikroorganizmai per danties šaknies kanalą patenka į periodontą. Tai reiškia, kad netaikant atitinkamų gydymo priemonių uždegimas aplink danties šaknies audinius neišnyks, žmogus savaime nepasveiks. Geriausiu atveju procesas gali stabilizuotis. Pas gydytoją odontologą infekcija atveda tada, kai peršalus, pervargus, dėl fizinės, emocinės įtampos ar dėl kitų priežasčių ji paūmėja. Tuomet pradeda skaudėti, tinsta aplink žandikaulius esantys minkštieji audiniai", – ligos vystymąsi aiškina profesorius R.Kubilius.

Infekcijai plintant supūliuoja aplink žandikaulius esantys minkštieji audiniai, pakenkiamas kaulas. Priklausomai nuo organizmo imuninės būklės, pūliniai gali išplisti į kaklą, nusileidžia į tarpuplautį, patenka į galvos smegenis.

"Neseniai turėjome pacientę, kuriai lėtinė odontogeninė infekcija komplikavosi smegenų abscesu. Tokiu atveju vien veido ir žandikaulių chirurgų nebepakanka. Prireikia ir gydytojų anesteziologų-reanimatologų, neurochirurgų, krūtinės chirurgų pagalbos", – R.Kubilius pabrėžia, kad laiku nepradėjus gydyti nesveiko danties, susiformavus pūlingam židiniui gali iškilti pavojus gyvybei, ir priduria, kad būtent nesveiki dantys yra pagrindinė uždegimų veido bei žandikaulių srityje priežastis.

Novatoriai šalies mastu

Navikinės ligos, traumos, įgimtos anomalijos ir deformacijos – tai kitos bėdos, kurios savaime taip pat neišnyksta ir dėl kurių reikia skubėti pas veido ir žandikaulių chirurgus.

Vienos skaudžiausių – piktybiniai burnos, veido ir žandikaulių navikai. Profesorius R.Kubilius rodo išopėjusių, veidą, kaklą deformavusių darinių nuotraukas.

Mūsų pacientai, besididžiuojantieji stipria valia ir tuo, kad nusiteikę kentėti, besigydantieji kopūsto lapais labai kenkia sau.

"Onkologinei ligai pažeidus žandikaulį, neretai tenka pašalinti jo dalį ar netgi jį visą. Žmogaus gyvenimas be žandikaulio įmanomas, tačiau būtų labai sunkus. Mes atkuriame anatominę žandikaulio struktūrą, jo funkciją, estetiką", – gydytojas, veido ir žandikaulių chirurgas Tomas Keizeris pristato metodą, kurį jau ne vieni metai taiko Klinikos specialistai.

Jie – novatoriai burnos, veido ir žandikaulių onkologijoje šalies mastu, nes ne tik pašalina piktybinį darinį, atkuria žandikaulį, bet ir taiko plastinės chirurgijos metodus – tai anksčiau darydavo šios srities specialistai.

Pašalinę nesveiką žandikaulį, chirurgai iš paciento kojos kartu su kraujagysle ima plonesnįjį kaulą – šeivikaulį, implantuoja jį žandikaulio vietoje, kraujagyslę prijungia prie kaklo arterijos.

"Tai užtikrina, kad perkeltas kaulas ir minkštieji audiniai išliktų gyvi", – pažymi gydytojas T.Keizeris.

Jo kolegė Dovilė Kučiauskienė patvirtina, kad kojai užtenka vieno blauzdikaulio. Pašalinus šeivikaulio dalį, net protezo nereikia. Krūvį išlaiko likęs kojos kaulas, žmogus gali vaikščioti be problemų.

"Labai svarbu, kad kojos kaulu galima atkurti ir žandikaulio  funkcijas, ir estetinį vaizdą", – pažymi veido bei žandikaulių chirurgė D.Kučiauskienė.

Lieka be dantų

Žinia, kad atkūrus žandikaulį, reikia atkurti ir dantis. Jie protezuojami ant implantų. Veido ir žandikaulių chirurgams atlikus sudėtingą darbą, prasideda didžiulės bėdos dėl labai paprastų ir žemiškų dalykų.

Odontologų protezuotojų paslaugos mūsų šalyje kompensuojamos tik vaikams ir senjorams, ir tai tik dalis sumos.

"Mūsų išoperuotas žmogus sako: dantims protezuoti pinigų neturiu. Susitarėme, kad šešiems mūsų pacientams, kuriems šiuo metodu atkūrėme žandikaulius, implantus padovanos odontologijos klinikos, bet ligoniai net už paprasčiausius protezus negali susimokėti", – apgailestauja gydytojas T.Keizeris.

Profesorius R.Kubilius inicijuoja, kad tokiems ligoniams būtų skiriama parama išimties tvarka, suteikus jiems specialų statusą, juolab kad sergančiųjų, kai piktybiniai navikai išsivysto burnos, veido ir žandikaulių srityje, daugėja.

Kodėl daugėja? Veido ir žandikaulių chirurgai vienu balsu sako, kad priežastys yra tos pačios, kaip ir visų onkologinių ligų. Tai nesveika gyvensena, alkoholio vartojimas ir ypač rūkymas.

"Vėžio atsiradimas ir vystymasis yra daugiaveiksnis procesas, trunkantis ilgą laiką, kurio metu atsiranda pokyčiai ląstelės genome, pažeisto organo vietoje, o nikotinas yra vienas iš labiausiai šią patologiją lemiančių veiksnių. Burnoje prasidėjęs onkologinis procesas plinta į aplinkinius audinius, pažeidžia liežuvį, kaulus, limfmazgius", – aiškina profesorius R.Kubilius.

Kaltas papilomos virusas

Neseniai atrasta, kad burnaryklės vėžį sukelia žmogaus papilomos virusas. Tas pats, kuris kaltas dėl gimdos kaklelio vėžio, tik kitas fenotipas. Gydytoja D.Kučiauskienė patvirtina, kad ši priežastis yra nustatyta ir Kauno klinikose gydytiems ligoniams.

"Tokių ligonių daugėja, jie – jaunesni nei susirgusieji dėl rūkymo ar alkoholio vartojimo", – gydytoja paaiškina, kad virusas nustatomas tiriant audinius.

Profesorius R.Kubilius priduria, kad neagresyvus žmogaus papilomos virusas sukelia karpas, papilomas, o agresyvesnis priverčia ląsteles mutuoti ir išsivysto piktybinis navikas. Dėl to būtina tikrintis sveikatą profilaktiškai. Pas odontologus – taip pat. Profesorius nenuneigia net ir naivaus klausimo, ar gali nesveikas dantis sukelti vėžį?

Nesveikas dantis, kaip lėtinės infekcijos židinys, dėl ilgalaikio dirginimo gali turėti įtakos piktybiniams navikams išsivystyti.

"Tokia teorija egzistuoja. Nesveikas dantis, kaip lėtinės infekcijos židinys, dėl ilgalaikio dirginimo gali turėti įtakos piktybiniams navikams išsivystyti", – nuoširdžiai atsako R.Kubilius.

Kad ir kokia būtų onkologinės ligos priežastis, pradėjus gydymą pirmoje antroje jos stadijoje išgyvena 80 proc. ligonių, o trečioje – perpus mažiau.

Gydytojai išgyvenamumo rodiklius skaičiuoja penkmečiais, džiaugiasi, kai ligonis išgyvena penkerius metus. Visus ragina ateiti pas juos ne tuomet, kai liga pažengusi, kai nebegali išsižioti, o vos pajutus bet kokį negalavimą, atsiradus bet kokiam dariniui. Žaizdelei ar opelei per dvi savaites negyjant, būtina kreiptis pas gydytoją odontologą ar gydytoją burnos chirurgą.

"Mūsų pacientai, besididžiuojantieji stipria valia ir tuo, kad nusiteikę kentėti, besigydantieji kopūsto lapais labai kenkia sau", – pabrėžia T.Keizeris.

Tyrimus skiria specialistai

Medicinos pažanga ir šiuolaikinės diagnostikos technologijos leidžia anksti nustatyti ligą. Tam pasitarnauja kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso, pozitronų emisijos metodai.

Į pastabą, kad veido ir žandikaulių chirurgo konsultacijos tenka ilgai laukti, profesorius R.Kubilius pataria registruotis pas bet kurį šios srities specialistą, nebūtinai pas profesorių ar docentą. Pastebėjęs patologiją, specialistas paskirs reikalingus tyrimus ir gydymą.

Gydytojai pasakojo, kaip vienas pacientas tyrimą magnetinio rezonanso metodu pasirinko savo nuožiūra, už jį susimokėjo ir į konsultaciją atsinešė įrašytą laikmenoje. Deja, Kauno klinikų gydytojai negalėjo tyrimo įvertinti dėl techninių problemų, nesant specialios programos.

"Be to, kai tyrimą atlieka ir rezultatus vertina su veido ir žandikaulių onkologija nesusiję gydytojai, jo aprašymas niekinis, naudos nėra", – veido ir žandikaulių onkologijos specialistas T.Keizeris apgailestauja, kad tyrimą šiam pacientui reikėjo kartoti.

Lūžta ir namuose

Įgimtą smilkininio apatinio žandikaulio sąnario patologiją, išnirimą, sąnario uždegimą ir kitas ligas taip pat diagnozuoja būtent burnos, veido ir žandikaulių specialistai. Šių problemų jie randa maždaug kas dešimtam pacientui.

Profesorius R.Kubilius atkreipia dėmesį, kad smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkciją gali sukelti įvairios priežastys, netgi psichoemocinė būklė. Dėl to veido ir žandikaulių srityse, sąnariuose jaučiamas skausmas, traškėjimas, ūžesys ausyse, netgi gali svaigti galva.

Į klausimą, ar vis dar pasitaiko ligonių sulaužytais žandikauliais, profesorius atsako teigiamai ir priduria, kad nukentėjusieji artimoje aplinkoje dažniausiai tai neigia. Sako, kad nukrito nuo laiptų, ant galvos užkrito sunkus daiktas ir pan. Per metus dėl veido ir žandikaulių traumų Kauno klinikose gydyta daugiau nei 300 ligonių.

"Lūžusiam kaului gyjant smilkininio apatinio žandikaulio sąnarys gali suaugti su kaukolės pamato kaulais. Taip gali atsitikti ir dėl navikų", – dar vieną problemą įvardija profesorius R.Kubilius.

Tokiu atveju sąnarys ir žandikaulio šaka atkuriami endoprotezu. Jie pagaminti iš titano lydinio. Ligonių kasos pagal atskiras paraiškas kompensuoja individualiai pagamintus endoprotezus.

Gydytojai dar kartą primena: norint išvengti veido ir žandikaulių operacijų bei protezavimo, būtina saugoti sveikatą, laikytis elementarios higienos. Tai daug paprasčiau nei susirgus pasveikti.NAUJAUSI KOMENTARAI

Nijjolė

Nijjolė portretas
Labai gražus straipsnis. Jūs geri ir rūpestingi.

na

na portretas
as kysio nedaviau, tai kauno kliniku profesoriai man dantu neprotezavo..

chi chi

chi chi portretas
mano draugei odontologė nustatė kad reikia skubiai gydyti 8 priekinius dantis ir atitinkamai protezuoti..Gerai kad neapsiribojo būtent šia ,,dantiste"ir nuėjo konsultacijos pas kitą.VISI 8 DANTYS BUVO SVEIKŲ SVEIKIAUSI!..:DDDD
VISI KOMENTARAI 7
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Mėlynės atsiranda ne tik dėl traumų: kaip sau padėti?
  Mėlynės atsiranda ne tik dėl traumų: kaip sau padėti?

  Liaudyje mėlynėmis vadinamos hematomos – smulkiųjų kraujagyslių kraujo išsiliejimas į minkštuosius audinius – mūsų odą nuspalvina itin dažnai, vos tik kur nors susitrenkus. Jei atsiradusios mėlynės priežastis tikrai yra t...

  1
 • Stresas kenkia ir odai
  Stresas kenkia ir odai

  Sutrikęs širdies ritmas, slenkantys plaukai ar nusilpęs imunitetas – tai ne vienintelės problemos, kurios atsiranda dėl patiriamo streso. ...

 • Medetkos – pats laikas jomis apsirūpinti
  Medetkos – pats laikas jomis apsirūpinti

  Iki pirmųjų šalnų mus džiugina ryškiai geltoni medetkų žiedai. Tai itin vertingos vaistažolės, kurių atsargomis turėtume pasirūpinti kiekvienas. Apie medetkų gydomąsias savybes žmonės žinojo jau XII a., o šie saulę primena...

 • Kokio vitamino trūkumas gali sukelti negrįžtamus padarinius?
  Kokio vitamino trūkumas gali sukelti negrįžtamus padarinius?

  Vasarą atėjus dideliems karščiams, dažnas skundžiasi nuovargiu, energijos trūkumu, jaučia silpnumą. Neretai panašiems nemaloniems pojūčiams įtakos turi vitaminų ir kitų organizmui reikalingiausių medžiagų deficitas. Specialistų t...

 • Pagausėjęs prakaitavimas – kada vertėtų sunerimti ir kaip sau padėti?
  Pagausėjęs prakaitavimas – kada vertėtų sunerimti ir kaip sau padėti?

  Pagausėjęs prakaitavimas arba hiperhidrozė – liga, kuri sukelia tiek fizinį, tiek psichologinį diskomfortą. Vis tik dažnas mano, kad pagausėjęs prakaitavimas nėra liga, todėl hiperhidroze sergantys žmonės kompleksuoja apie tai kalbėti, nedr...

 • Skubioji kontracepcija – ne be pavojų
  Skubioji kontracepcija – ne be pavojų

  Daug diskutuojama, kokias kontraceptines priemones reikėtų naudoti ir kokią įtaką jos daro moterų organizmui, bet vasarą beatodairiškai griebiamasi SOS tablečių. Tai nėra sveika. ...

 • Vaikų sveikatos patikrinimas – ne tik dėl pažymos
  Vaikų sveikatos patikrinimas – ne tik dėl pažymos

  Kad prasidėjus mokslo metams per dvi savaites į mokyklas turi suplaukti duomenys apie mokinių sveikatą, žino jau visi. Kokia pažymos prasmė? Medikai pastebi, kad apie tai susimąsto vis daugiau tėvų. ...

 • Grybų sezonas prasideda: kaip gelbėtis apsinuodijus?
  Grybų sezonas prasideda: kaip gelbėtis apsinuodijus?

  Prasidėjęs grybavimo sezonas jau vilioja grybų mėgėjus į miškus. Nors dėl karščių gausaus grybų derliaus nesitikima, specialistai perspėja, kad rimtoms sveikatos problemoms sukelti užtenka ir vieno nerinkamo grybo. Apsinuodijimų kont...

 • Įspėja poilsiautojus: Baltijos jūroje veisiasi sveikatai pavojingos bakterijos
  Įspėja poilsiautojus: Baltijos jūroje veisiasi sveikatai pavojingos bakterijos

  Kai kuriose Baltijos jūros pakrančių vietose susidarė palankios sąlygos daugintis bakterijoms, galinčioms sukelti žaizdos infekciją, pirminę septicemiją ar diarėją (viduriavimą). ...

 • Slaptieji žudikai – druska ir cukrus. Kaip atpažinti?
  Slaptieji žudikai – druska ir cukrus. Kaip atpažinti?

  Slaptieji žudikai. Tokiu skambiu epitetu apibūdinami cukrus ir druska, kurių perteklinis vartojimas gali lemti aibę sveikatos sutrikimų. Specialistai pažymi, kad „slaptieji žudikai“ neretai tyko ten, kur mažiausiai tikimės. ...

  2
Daugiau straipsnių