Po saule
Lietuva nepritars britų pasiūlymui dėl ES biudžeto
Lietuvos Premjeras Algirdas Brazauskas vakar pareiškė, kad Lietuvai nepriimtini nauji Didžiosios Britanijos pasiūlymai dėl 2007-2013 metų Europos Sąjungos biudžeto.
„Mes negalime sutikti ir aš būsiu įgaliotas nepritarti atnaujintam Didžiosios Britanijos derybiniam pasiūlymui“, - spaudos konferencijoje sakė Premjeras, šią savaitę dalyvausiantis ES viršūnių susitikime, kuriame bus bandoma susitarti dėl sąjungos biudžeto.
Jo teigimu, pritarus atnaujintam Didžiosios Britanijos pasiūlymui, Lietuva iš ES struktūrinių ir sanglaudos fondų gautų 580 mln. eurų (apie 2 mlrd. litų) mažiau nei buvo numatyta anksčiau.
„Lietuva galėtų sutikti tokiu atveju, jei šie skaičiai priartėtų prie Liuksemburgo pasiūlymo. Jei matysime, kad visos valstybės, ir naujos Europos Sąjungos narės, yra arti susitarimo, Lietuva nebus viena pasišiaušusi ir nesiskaitys su bendra situacija. Manau, bus sunki diskusija - kai kurių valstybių pozicija yra labai kieta, kai kurių - švelnesnė“, - kalbėjo A.Brazauskas.
Didžioji Britanija, kurios gruodžio 5 dieną pateiktas pasiūlymas dėl ES biudžeto buvo beveik vienbalsiai atmestas visų ES narių ir Europos Komisijos, trečiadienį paskelbė, jog siūlo padidinti 2007-2013 metų ES biudžeto sumą 2,3 mlrd. eurų.
Kartu Londonas pasiūlė skirti papildomų lėšų atominių elektrinių uždarymui Lietuvoje ir Slovakijoje.
Šiuo metu ES pirmininkaujanti Didžioji Britanija siūlo, kad bloko 2007-2013 metų bendras biudžetas neviršytų 849,3 mlrd. eurų (1,03 proc. bendrųjų nacionalinių pajamų), tuo tarpu gruodžio 5 dieną buvo siūloma apriboti to laikotarpio biudžetą 847 mlrd. eurų suma.
Lengvata Britanijai liko nepakeista
Naujus pasiūlymus dėl Europos Sąjungos (ES) 2007-2013 metų biudžeto vakar pateikusi Didžioji Britanija pareiškė neketinanti keisti gruodžio 5 dieną pareikštos nuomonės dėl itin branginamos Londono grąžinamosios metinės išmokos iš ES biudžeto.
Londonas siūlo nekeisti Britanijos biudžeto išmokos, kuri finansinės perspektyvos laikotarpiu padidės nuo vidutiniškai 5 mlrd. eurų per metus per kelerius pastaruosius metus iki maždaug 7 mlrd. eurų.
Užsienio reikalų sekretorius Džekas Stro rašytiniame pareiškime dar kartą išdėstė Britanijos nuomonę šiuo klausimu ir pabrėžė, kad šalies išmoka „negali būti iš esmės keičiama kartu iš esmės nekeičiant ES žemės ūkio subsidijų sistemos“.
Britanija pirmininkauja ES iki gruodžio pabaigos.
Rusijoje - sovietmečio nuostatos
Įžymus Rusijos žmogaus teisių gynėjas, buvęs sovietmečio disidentas Sergejus Kovaliovas teigia pavydintis Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims situacijos žmogaus teisių srityje.
„Sakiau Prezidentui, kad pavydžiu daug ko. Ne tik pavydžiu. Lietuva, kitos Baltijos ir posovietinės šalys yra mums viltis“, - trečiadienį po susitikimo su Prezidentu Valdu Adamkumi žurnalistams sakė S.Kovaliovas.
Pasak jo, Rusija dabar grįžo prie sovietmečiu egzistavusių nuostatų.
„Pamenate, kaip sovietmečiu sakydavo apie žmogaus teises ir demokratiją: „Čia pas jus demokratija buržuazinė, o pas mus tikra. Ir pas jus padėtis su žmogaus teisėmis bloga, o pas mus viskas gerai“. Štai mes ir grįžome prie to“, - kalbėjo disidentas.
Jo teigimu, Rusijos visuomenėje žodžių junginys „žmogaus teisės“ prarado populiarumą. „Šie žodžiai neturi jokios praktinės reikšmės. Kiek jūs bekalbėsite apie „žmogus teises“, nuo to niekas nesikeičia. Dabar žmonės į šiuos žodžius reaguoja be susierzinimo, tačiau su matomu skepticizmu, geriausiu atveju - su ironija“, - sakė S.Kovaliovas.
Anot S.Kovaliovo, Rusijos istorijoje nėra „pilietinio vyriškumo pavyzdžių“, išskyrus 1960-1980 metais vykusį disidentinį judėjimą.
S.Kovaliovo viešnagė Lietuvoje skirta paminėti prieš 30 metų Vilniuje vykusį jo teismo procesą. Tuomet už antisovietinę veiklą S.Kovaliovas buvo nuteistas septyneriems metams kalinimo griežtojo režimo lageriuose ir trejiems metams tremties.
S.Kovaliovas yra daugelio universitetų garbės daktaras, daugelio premijų laureatas, kelis kartus nominuotas Nobelio taikos premijai.
ES plėtra gali sustoti
Tolesnis Europos Sąjungos (ES) plėtimasis vargu ar bus įmanomas, jeigu blokas šią savaitę nesusitars dėl ilgalaikio ES biudžeto, sakė vakar Europos Komisijos pirmininkas Žozė Manuelis Barozu.
Tuo pat metu Varšuvoje Lenkijos ministras pirmininkas Kazimieras Marcinkevičius pareiškė, jog Lenkija vetuos Britanijos siūlomą ES biudžeto variantą.
„Jeigu pasiūlymas nebus pakeistas, Lenkija jį vetuos“, - sakė premjeras spaudos konferencijoje.
„Vargu ar būtų galima, būkime sąžiningi, kalbėti apie tolesnį ES plėtimąsi, jei mes, 25 narės, neįstengsime apsispręsti dėl Sąjungos finansavimo ateityje“, - sakė Ž.Barozu lemiamo viršūnių posėdžio, kuriame bus tariamasi dėl 2007-2013 metų biudžeto, išvakarėse.
Piketas Kaliningrade
Rusijos nacionalbolševikų partijos (NBP) ir Komunistų partijos Kaliningrado skyrius vakar piketavo srities vyriausybės pastatą.
Apie 30 abiejų partijų atstovų stovėjo prie pastato durų, protestuodami „dėl didelių bausmių, skirtų nacionalbolševikams už dalyvavimą akcijoje, kai 2004 metų gruodį buvo užgrobtas Rusijos prezidento priimamasis“.
Mitingo dalyviai reikalavo paleisti visus užgrobimo dalyvius, tarp kurių yra ir kaliningradietis.
Maskvos teismas nuteisė aštuonis Nacionalbolševikų partijos narius kalėti nuo 1,5 iki 3,5 metų. Be šių aštuonių radikalų, kuriems paskirtos realios bausmės, dar 31 partijos narys buvo nuteistas lygtinai laikotarpiui iki 3,5 metų. Visi jie buvo nubausti dėl masinių riaušių.
Naujausi komentarai