Quantcast

Po pinigų plovimo skandalo atsistatydino „Danske Bank“ vadovas

Didžiausias Danijos bankas „Danske Bank“ trečiadienį pranešė, kad jis negali nustatyti, kiek lėšų buvo išplauta per jo Estijos padalinį 2007-2015 m. laikotarpiu, ir kad dėl šio skandalo atsistatydino generalinis direktorius Thomas Borgenas.

„Akivaizdu, kad „Danske Bank“ nesugebėjo įvykdyti savo įsipareigojimų, susijusių su galimu pinigų plovimu Estijoje, - teigė Th. Borgenas savo atsistatydinimo pareiškime. - Aš labai dėl to apgailestauju. Nors tyrimas nustatė, kad aš vykdžiau visus savo juridinius įsipareigojimus, esu įsitikinęs, kad visoms šalims bus geriau, jei atsistatydinsiu.

„Jis pažymėjo, kad jis, kaip generalinis direktorius, prisiima atsakomybę už visus įvykius banke. „Man jau kurį laiką buvo aišku, kad atsistatydinimas - teisingas žingsnis, kurį būtina žengti, bet aš vis atidėliodavau tokį sprendimą, nes jaučiau pareigą vadovauti bankui šiuo sudėtingu jam laikotarpiu“, - pareigūno žodžius cituoja err.ee.

Banko tarybos primininkas Olė Andersenas išsakė apgailestavimą dėl to, kad tenka atsisveikinti su Th. Borgenu, bet pridūrė, kad jie nuolat svarstė šį klausimą ir kad jis gerbia Th. Borgeno sprendimą, kuris, jo nuomone, yra teisingas.

Rugsėjo pradžioje įtakingas verslo laikraštis „The Financial Times“ (FT), remdamasis konsultacinės bendrovės „Promontory Financial“ ataskaita, rašė, kad „rusiškų pinigų“, pervestų per „Danske Bank“ Estijos padalinį, suma 2013 metais buvo rekordinė - iki 30 mlrd. JAV dolerių, o per 2007- 2015 metų laikotarpį, laikraščio duomenimis, per „Danske Bank“ Estijos padalinį galėjo būti išplauta iki 150 mlrd. JAV dolerių „iš įmonių, turinčių ryšių su Rusija ir buvusia Sovietų Sąjunga“.

Anksčiau skelbta, kad Estijos prokuratūra, sulaukusi tarptautinio finansininko ir investuotojo, fondo „Hermitage Capital“ steigėjo Williamo Browderio atitinkamo turinio skundo, pradėjo tyrimą. W. Broweris apkaltino „Danske Bank“ Estijos padalinio darbuotojus prisidėjus prie pinigų plovimo. Estijos generalinė prokurorė Lavly Perling anksčiau skelbė, kad 26 „Danske Bank“ Estijos padalinio darbuotojai sukūrė nusikalstamą pinigus plaunančią grupuotę, per kurią buvo išplauta apie 13 mlrd. dolerių.

„Danske Bank“ sumažino 2018 metų grynojo pelno prognozę: nuo 18-20 mlrd. iki 16-17 Danijos kronų.

„Danske Bank“ akcijų vertė ankstyvojoje trečiadienio prekyboje Kopenhagos akcijų biržoje smuko daugiau nei 3,75 proc.

Atsisako 200 mln. eurų pajamų

Didžiausias Danijos bankas „Danske Bank“ trečiadienį pranešė atsisakąs 1,5 mlrd. Danijos kronų (apie 200 mln. eurų) pajamų, uždirbtų iš abejotinų sandorių Estijos padalinyje. Toks sprendimas paskatino „Danske Bank“ sumažinti 2018 metų grynojo pelno prognozę: nuo 18-20 mlrd. iki 16-17 mlrd. Danijos kronų.

Kadangi bankas negali tiksliai nustatyti abejotinų sandorių, vykdytų 2007-2015 m. Estijos padalinio klientų nerezidentų, „Danske“ vadovybė nusprendė paaukoti 1,5 mlrd. Danijos kronų bruto pajamas, gautas iš klientų nerezidentų. Ši suma bus paaukota nepriklausomam fondui, kuris bus įsteigtas siekiant palaikyti kovos su tarptautiniu finansiniu nusikalstamumu ir pinigų plovimu iniciatyvas. Šias paaukotas lėšas bankas įtrauks į savo 2018 m. trečiojo ketvirčio išlaidas.

Bankas pripažino, kad situacija banke 2007-2015 m. laikotarpiu buvo daug prastesnė nei manyta anksčiau.

„Bankas akivaizdžiai neįvykdė įsipareigojimų šiuo klausimu. Tai kelia nusivylimą, tai neleistina, ir mes atsiprašome visų suinteresuotų šalių, įskaitant mūsų klientus, investuotojus, darbuotojus ir apskritai visuomenę“, - pareiškė „Danske“ tarybos pirmininkas Olė Andersenas, pripažindamas, kad norint susigrąžinti pasitikėjimą prireiks didelių pastangų.

„Nėra jokių abejonių, kad problemos, susijusios su Estijos padaliniu, buvo daug rimtesnės nei manyta tyrimo pradžioje. Tyrimo rezultatai rodo, kad mūsų Estijos padalinyje būta visiškai neleistinų ir nemalonių incidentų, taip pat aiškėja, kad daug kontrolės mechanizmų, taikomų Estijoje, buvo nepakankami“, - sakė O. Andersenas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių