Quantcast

Ispanijoje suimtas lenkų multimilijonierius laukia ekstradicijos

  • Teksto dydis:

Praėjusią savaitę Ispanijoje suimtas lenkų multimilijonierius, savo šalyje nuteistas už slaptą politikų pokalbių įrašinėjimą prabangiuose restoranuose, laukia ekstradicijos į tėvynę, pirmadienį pranešė pareigūnai.

2016 metų gruodį Marekui Falentai Lenkijoje buvo skirta pustrečių metų laisvės atėmimo bausmė už tai, kad jis prabangiuose Varšuvos restoranuose buvo įrengęs pasiklausymo sistemą, kuria naudodamiesi padavėjai įrašinėjo verslininkų ir politikų pokalbius 2013 ir 2014 metais.

Neseniai M. Falenta pabėgo iš Lenkijos. Ispanijos policijos pareigūnai pranešė drauge su lenkų kolegomis suėmę jį penktadienį Kuljeroje, netoli Valensijos.

Suimamas jis grasino iššokti pro devintame aukšte esančio buto balkoną, bet pareigūnams pavyko jį nuraminti ir įtikinti pasiduoti, pranešė Ispanijos policija.

Politikų pokalbių įrašų paskelbimas sukėlė skandalą, kuris prisidėjo prie tuomet valdžioje buvusios centristinės Piliečių platformos (PO) pralaimėjimo 2015 metų rinkimuose. Pergalė juose atiteko konservatyviajai partijai „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS), nuo to laiko siekiančiai sumažinti teismų nepriklausomybę, varžančiai susibūrimų ir žiniasklaidos laisves.

Ekstradicijos bylas nagrinėjančio Ispanijos Nacionalinio Teismo atstovas pirmadienį nurodė, kad teisėjas savaitgalį liepė uždaryti M. Falentą į kalėjimą, kur jis liks, kol bus priimtas sprendimas dėl jo išdavimo Lenkijai.

Šeštadienį vykusiame preliminariame bylos nagrinėjime M. Falenta nesutiko būti perduotas Lenkijai, sakė atstovas.

Nors tai kelio ekstradicijai neužkerta, tačiau M. Falentos atsisakymas keliomis savaitėmis ar net mėnesiais prailgins jo perdavimo procedūrą. Be to jis turės galimybę prašyti bylą nagrinėti iš naujo.

M. Falenta užsiėmė anglies importu iš Rusijos. Lenkijos žiniasklaida praneša, kad jis yra skolingas milijonus dolerių ryšių su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu turinčiai kompanijai, todėl kyla įtarimų, kad prie šio skandalo yra prisidėjusi Rusija.

Buvęs Lenkijos ministras pirmininkas ir dabartinis Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas anksčiau taip pat yra netiesiogiai užsiminęs apie galimą Rusijos vaidmenį.

Tuo metu dėl įrašų skandalo posto netekęs buvęs vidaus reikalų ministras Bartlomiejus Sienkiewiczius (Bartlomejus Senkevičius) pasveikino M. Falentos suėmimą, tačiau pareiškė, jog „dabar laukiame, kad sužinotume, kas už jų stovi“.

Garso įraše B. Sienkiewiczius su centrinio banko vadovu Mareku Belka kalbėjo apie galimą finansų ministro pakeitimą. M. Belka norėjo nušalinti ministrą, manais siūlydamas vyriausybei pagalbą ekonominio nuosmukio atveju, nors tokia pagalba prieštarauja banko nepriklausomybės principui.

Įrašuose taip pat užfiksuota necenzūrinė politikų leksika, atskleistos didelės jų sąskaitos už tokius delikatesus kaip mažieji aštuonkojai. Iš pokalbių susidarė įspūdis, kad valdantieji laiko save elitu ir visiškai nesupranta kasdienių žmonių problemų. Tuometinis užsienio reikalų ministras Radekas Sikorskis viename įrašų Lenkijos gerus santykius su Jungtinėmis Valstijomis pavadino „beverčiais“.

Šių įrašų sukeltas skandalas prisidėjo prie proeuropietiškos D. Tusko vyriausybės pralaimėjimo 2015 metų rinkimuose po septynerių metų valdžioje.

Vietoje PO į valdžią atėję dešinieji PiS populistai ėmėsi prieštaringai vertinamos teismų sistemos reformos, pradėjo varžyti susibūrimų ir žiniasklaidos laisves. PiS taip pat yra kaltinama demokratijos principų nesilaikymu, prieš imigrantus nuteikiančiais pasisakymais ir nepakantumu LGBT bendruomenei.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių