Taika iš KGB mėgintuvėlio

1967-ieji į istoriją įėjo Meilės vasaros metų vardu. Pasak amžininkų, būtent tais metais klestėjo darna ir harmonija, visi vieni kitus mylėjo ir gerbė (bent jau San Fransiske). 1968 metai tų pačių žmonių sąmonėje tapomi jau kitomis spalvomis. Esą tai buvo tamsūs, žiaurūs ir kruvini metai.

Tai – iš dalies tiesa. Tų metų balandį buvo nužudytas Martinas Lutheris Kingas Jaunesnysis (1929–1968), o po poros mėnesių – Johno F.Kennedy (1917–1963) brolis Robertas (1925–1968), į kurį demokratų rinkėjai dėjo nemenkas viltis.

Vien JAV tais metais įvyko mažiausiai aštuonerios didelės riaušės, iš kurių politiškai svarbiausios – vadinamosios Čikagos demokratinės nacionalinės konvencijos riaušės.

1968 m. rugpjūčio 26–29 d. Demokratų partija susirinko paskelbti savo kandidato į prezidentus. Renginį lydėjo neramumai, kurių metu marksistuojantis ir prieš Vietnamo karą pasisakantis jaunimas nuo policijos skaudžiai gavo į kaulus.

Manoma, jog būtent šie įvykiai lėmė Richardo Nixono (1913–1994) pergalę pirmajai kadencijai, be to, teigiama, jog būtent po jų nuspręsta partijos vidaus rinkimuose, renkant būsimą kandidatą į prezidentus, lemiamą balsą suteikti eiliniams partijos nariams, o ne elitui.

Taip pat svarbu, jog tais metais Vietnamo karas pasiekė savo apogėjų, kurį lydėjo "taikos" protestai JAV.

Likusiame pasaulyje buvo ne ką ramiau. JAV jaunimo bendraminčiai siautėjo Italijoje ir Prancūzijoje, netgi sovietinį burbulą krėtė Prahos pavasaris.

Kas tokio ypatingo atsitiko tais nelemtais 1968-aisiais, kad kone trečdalis žmonijos tarsi išsikraustė iš proto bei pasidavė neaiškiems idealams ir juos lydinčiam smurtui?

Gal viską suorganizavo masonai su George‘u Sorosu (1930) priešakyje? Ar tai buvo natūralus dvasingo ir išsilavinusio jaunimo "atsakas" šiuolaikinės vartotojiškos visuomenės tariamoms ydoms? O galbūt jau tada buvo vykdomos ir išbandomos hibridinio karo technikos, strategijos ir taktikos, mėginant palaužti pranašesnį priešininką iš vidaus?

Atkreiptinas dėmesys, jog "dvasingasis" jaunimas daugiausia siautėjo Vakarų šalyse, kol jų bendraamžiai anapus geležinės uždangos "smagiai" statė socializmą kolūkiuose ar merdėjo psichiatrijos ligoninėse. Prahos pavasaris – savotiška balta varna, ašarinėmis dujomis ir napalmu tvoksiančiame 1968-ųjų įvykių sąraše.

Beje, vadinamasis Mitrochino archyvas atskleidžia kitokį, gerokai pragmatiškesnį, ne tokį idealizuotą XX a. 7-ojo dešimtmečio reiškinių veidą. 1992 m. buvęs KGB darbuotojas Vasilijus Mitrochinas (1922–2004) su šeima pabėgo į Jungtinę Karalystę, su savimi išsiveždamas begalę dokumentų, leidžiančių pažvelgti į KGB vykdytą veiklą ir taikytus metodus. Štai iš šių archyvų galima sužinoti, jog, bandydami pakenkti JAV, KGB aktyviai stengėsi išnaudoti "negro klausimą".

Iš pradžių KGB dėjo labai didžiules viltis į M.L.Kingą, kurios nepasiteisino, nes baptistų dvasininkas buvo pernelyg nuosaikus ir nusiteikęs labiau "statyti" nei "deginti" tiltus JAV visuomenės viduje. Dėl to KGB siekė sukompromituoti arba apskritai pašalinti M.L.Kingą, kad jo vietą afroamerikiečių pilietinių teisių judėjime galėtų užimti daug agresyvesnis lyderis. Iš pradžių turėjo būti sukurta ir paskleista krūva feljetonų bei pamfletų Afrikos spaudoje, pašiepiančių ir kritikuojančių M.L.Kingą, vaizduojant jį kaip Dėdę Tomą – išdaviką ir prisitaikėlį, siekiantį parduoti afroamerikiečius Lyndono B.Johnsono administracijai (buvo tikimasi, jog visa tai bus išversta į anglų kalbą ir pasieks juodaodžius skaitytojus JAV).

Taip pat planuota mesti KGB išteklius, siekiant diskredituoti JAV politiką juodaodžių klausimu (pvz., turėjo būti kuriami ir platinami lankstinukai bei brošiūros, skelbiančios apie tariamą L.B.Johnsono administracijos despotiškumą).

Be to, turėjo būti sukurtas ir platinamas falsifikuotas dokumentas, "įrodantis", jog JAV valdžia ruošiasi nužudyti M.L.Kingą bei jo artimiausius padėjėjus. Šią operaciją organizavo Jurijus Modinas (1922–2007), KGB pareigūnas, kuravęs žymųjį "Kembridžo penketuką", – rimta ir patyrusi žvalgybos žuvis.

Sovietai tikėjosi, jog M.L.Kingas anksčiau ar vėliau bus eliminuotas, tuomet rasinė įtampa JAV dar labiau sustiprėsianti. Kai politikos įžymybė iš tiesų buvo nužudyta, kilo visa serija riaušių, o patys KGB ėmė vaizduoti jį kaip juodąjį kankinį bei platinti sąmokslo teorijas, jog šią žmogžudystę įvykdė FTB, CŽV ar kokia nors kita JAV tarnyba.

Dar didesnė KGB įtaka buvo protestams prieš Vietnamo karą ir kitiems veiksmams, siekiant sužlugdyti įvairias Vakarų karines iniciatyvas. Tiesą pasakius, visą XX a. antrąją pusę, iki pat Sovietų Sąjungos žlugimo, KGB finansavo ir pati kūrė įvairiausias "taikos" ir "antikarines" organizacijas bei judėjimus tiek JAV, tiek kitose šalyse.

Buvęs GRU karininkas Stanislavas Lunevas (1946) tvirtino, jog Sovietų Sąjunga "taikos judėjimams" išleido daugiau pinigų nei Vietkongo pajėgoms (kairiesiems partizanams, veikusiems Pietų Vietname). Vien Vietnamo karo metu SSRS skyrė milijardą JAV dolerių antikariniams judėjimams paremti. Anot S.Lunevo, tai – sėkmingai atsipirkusi investicija, mat antikariniai sentimentai, tvyrantys visuomenėje, neįtikėtinai produktyviai susilpnino JAV kariuomenės veiksmingumą ir supriešino pačią JAV bendruomenę.

Pasak S.Lunevo ir kitų sovietų sistemos perbėgėlių (Olego Kalugino, Sergejaus Tretjekovo), SSRS siekė finansuoti viską, kas galėjo pakenkti priešui, – profsąjungas, kairiąsias partijas ir organizacijas, vadinamosios kontrkultūros atstovus, feministes ir Pasaulinę taikos tarybą (World Peace Council).

Dėl jų veiklos KGB ir GRU galėjo skleisti savo propagandą ir dezinformaciją. Organizacijas, kurios nebūtų sutikusios priimti sovietų paramos (pvz., konservatorių ar krikščioniško jaunimo), KGB rėmė per trečiuosius asmenis, t. y. tarpininkus.


Šiame straipsnyje: KGBdemokratų partijaJAVGRU

NAUJAUSI KOMENTARAI

na as ir sakau ...girtu eziuku kliedesiai

na as ir sakau ...girtu eziuku kliedesiai portretas
issikovojo nepriklausomybe , susodino y valdzia kadrinius ir rezervo KGBesnnykus , y visas likusias valdzios skyles sukiso KGB -stukacius ......visi ,,, choru ,,, parsidave jankiams , CZV, mosaduj , M-1... zodziu visiems kurie ju ko nors paprase ...siuo metu kelio y kazkur ---nera --- todel visi sedi bezda ,ginkluojasi ,ir derasi kas juos priims gyvent kada reikes skudurus nest is lietuvos ,,, parduot jau nebeturi ko [ ruso nera] todel spekuliuoja nastalgiskais prisiminimais ...dergdami rusus ,koki jie blogi buvo ....vis nubyra kazkiek tu judo sidabriniu.....

pikts

pikts portretas
Sovietai ir kgb dare ta, dare ana, ot blogi buvo... O vat amerikonai su ftb ir czv nieko nedare , tiesiog angeliukai be sparnu buvo. Cia taip reikia suprast sita straipsni?

ačiū autoriui

ačiū autoriui portretas
tokių tekstų nėra nė viename kitame "solidžiame" portale. Todėl laukiame šio autoriaus rašinių kiekvieną penktadienį, labai jų reikia politika besidomintiems skaitytojams.
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Aršūs idiotai
  Aršūs idiotai

  Esama žinomo posakio, kad įvairiuose susibūrimuose nedera kalbėti apie keturis dalykus: politiką, religiją, pinigus ir sveikatą. Beveik kiekvienu atveju tai gresia nesusikalbėjimu, oponento tąsymu už sagos, arba sentimentaliu verkšlenimu. Ypa...

  28
 • Šiuolaikinis menas ir populiarusis diskursas
  Šiuolaikinis menas ir populiarusis diskursas

  Akivaizdu, ir reikia tai pripažinti, kad gyvename tokioje šalyje, kurios dauguma žmonių nesupranta šiuolaikinio meno kaip savitos kūrybos rūšies. Šio, iš esmės, istorijos nulemto sąmonės barjero negeba peržengti ne t...

 • Knygos apie <span style=color:red;>(ne)</span>įvykusius švietimo pokyčius
  Knygos apie (ne)įvykusius švietimo pokyčius

  Prisiminkime dvi dainas – Vytauto Kernagio "Saugok sveikatą" ir "Hiperbolės" "Daktarai". Šios dainos puikiai spinduliuoja sąstingio epochos dvasią ir kartu bando atsakyti į svarbiausius gyvenimo prasmės klausimu...

  1
 • Pušys 38-oje lygiagretėje
  Pušys 38-oje lygiagretėje

  Šaltojo karo (1946–1991) pradžia žymi ne tik naujos žmonijos epochos gimimą, bet ir legendinio generolo Douglaso MacArthuro (1880–1964) karjeros pabaigą. Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui (1939–1945), nacizmo grėsmę pakeit...

  9
 • Turtuoliai vargšai
  Turtuoliai vargšai

  Posakį "Maži vaikai – maži vargai" galima paversti finansine paralele: maži vaikai – maži pinigai, dideli vargai – dideli pinigai. Tam pritartų šiemet bendrojo lavinimo mokyklas baigsiančių abiturientų tėvai. ...

 • Gyvenimas belaukiant. Ne Godo.
  Gyvenimas belaukiant. Ne Godo.

  Ausinėse skamba raminamųjų savybių nestokojantis Johno Lennono balsas. "Life is what happens to you while you’re busy making other plans" ("Gyvenimas nutinka, kol esi užsiėmęs kurdamas kitus planus" – iš anglų k.)...

  6
 • Rytietiški saldėsiai
  Rytietiški saldėsiai

  Nursultanas Nazarbajevas pavargo būti Kazachstano prezidentu. 30 metų aukščiausioje valdžioje – ne juokas. Bet kas pavargtų. Nuo prabangos ir galios – taip pat. ...

  5
 • Laisvės ir tolerancijos kelyje
  Laisvės ir tolerancijos kelyje

  Ligai ir mirčiai išplėšus iš mūsų gretų artimą draugą ir bendražygį Freddy Opsomerį (1955–2019) reikia paskubėti kažką svarbaus liudyti mūsų – Sugiharos fondo "Diplomatai už gyvybę" istorijai. Gimtojo...

  1
 • Apie laimę
  Apie laimę

  Kai kas šiandien švenčia Laimės dieną. Idiliškas vaizdelis: tėvai laimingi su vaikais, vaikai – su tėvais. Deja, neretai, tos laimės pritrūkus, tėvai atsiduria senelių namuose, šiais laikais dažnai vadinamais &scaron...

  4
 • Atsakomybė už pokyčius
  Atsakomybė už pokyčius

  Tarsi perkūnas iš giedro dangaus trinktelėjo pranešimas, jog Klaipėdoje prieš mero rinkimų antrąjį turą vienos uostamiesčio mokyklos vadovas ir rinkimų komisijos pirmininkas ragino balsuoti už vieną kandidatų. ...

  1
Daugiau straipsnių