Taika iš KGB mėgintuvėlio

1967-ieji į istoriją įėjo Meilės vasaros metų vardu. Pasak amžininkų, būtent tais metais klestėjo darna ir harmonija, visi vieni kitus mylėjo ir gerbė (bent jau San Fransiske). 1968 metai tų pačių žmonių sąmonėje tapomi jau kitomis spalvomis. Esą tai buvo tamsūs, žiaurūs ir kruvini metai.

Tai – iš dalies tiesa. Tų metų balandį buvo nužudytas Martinas Lutheris Kingas Jaunesnysis (1929–1968), o po poros mėnesių – Johno F.Kennedy (1917–1963) brolis Robertas (1925–1968), į kurį demokratų rinkėjai dėjo nemenkas viltis.

Vien JAV tais metais įvyko mažiausiai aštuonerios didelės riaušės, iš kurių politiškai svarbiausios – vadinamosios Čikagos demokratinės nacionalinės konvencijos riaušės.

1968 m. rugpjūčio 26–29 d. Demokratų partija susirinko paskelbti savo kandidato į prezidentus. Renginį lydėjo neramumai, kurių metu marksistuojantis ir prieš Vietnamo karą pasisakantis jaunimas nuo policijos skaudžiai gavo į kaulus.

Manoma, jog būtent šie įvykiai lėmė Richardo Nixono (1913–1994) pergalę pirmajai kadencijai, be to, teigiama, jog būtent po jų nuspręsta partijos vidaus rinkimuose, renkant būsimą kandidatą į prezidentus, lemiamą balsą suteikti eiliniams partijos nariams, o ne elitui.

Taip pat svarbu, jog tais metais Vietnamo karas pasiekė savo apogėjų, kurį lydėjo "taikos" protestai JAV.

Likusiame pasaulyje buvo ne ką ramiau. JAV jaunimo bendraminčiai siautėjo Italijoje ir Prancūzijoje, netgi sovietinį burbulą krėtė Prahos pavasaris.

Kas tokio ypatingo atsitiko tais nelemtais 1968-aisiais, kad kone trečdalis žmonijos tarsi išsikraustė iš proto bei pasidavė neaiškiems idealams ir juos lydinčiam smurtui?

Gal viską suorganizavo masonai su George‘u Sorosu (1930) priešakyje? Ar tai buvo natūralus dvasingo ir išsilavinusio jaunimo "atsakas" šiuolaikinės vartotojiškos visuomenės tariamoms ydoms? O galbūt jau tada buvo vykdomos ir išbandomos hibridinio karo technikos, strategijos ir taktikos, mėginant palaužti pranašesnį priešininką iš vidaus?

Atkreiptinas dėmesys, jog "dvasingasis" jaunimas daugiausia siautėjo Vakarų šalyse, kol jų bendraamžiai anapus geležinės uždangos "smagiai" statė socializmą kolūkiuose ar merdėjo psichiatrijos ligoninėse. Prahos pavasaris – savotiška balta varna, ašarinėmis dujomis ir napalmu tvoksiančiame 1968-ųjų įvykių sąraše.

Beje, vadinamasis Mitrochino archyvas atskleidžia kitokį, gerokai pragmatiškesnį, ne tokį idealizuotą XX a. 7-ojo dešimtmečio reiškinių veidą. 1992 m. buvęs KGB darbuotojas Vasilijus Mitrochinas (1922–2004) su šeima pabėgo į Jungtinę Karalystę, su savimi išsiveždamas begalę dokumentų, leidžiančių pažvelgti į KGB vykdytą veiklą ir taikytus metodus. Štai iš šių archyvų galima sužinoti, jog, bandydami pakenkti JAV, KGB aktyviai stengėsi išnaudoti "negro klausimą".

Iš pradžių KGB dėjo labai didžiules viltis į M.L.Kingą, kurios nepasiteisino, nes baptistų dvasininkas buvo pernelyg nuosaikus ir nusiteikęs labiau "statyti" nei "deginti" tiltus JAV visuomenės viduje. Dėl to KGB siekė sukompromituoti arba apskritai pašalinti M.L.Kingą, kad jo vietą afroamerikiečių pilietinių teisių judėjime galėtų užimti daug agresyvesnis lyderis. Iš pradžių turėjo būti sukurta ir paskleista krūva feljetonų bei pamfletų Afrikos spaudoje, pašiepiančių ir kritikuojančių M.L.Kingą, vaizduojant jį kaip Dėdę Tomą – išdaviką ir prisitaikėlį, siekiantį parduoti afroamerikiečius Lyndono B.Johnsono administracijai (buvo tikimasi, jog visa tai bus išversta į anglų kalbą ir pasieks juodaodžius skaitytojus JAV).

Taip pat planuota mesti KGB išteklius, siekiant diskredituoti JAV politiką juodaodžių klausimu (pvz., turėjo būti kuriami ir platinami lankstinukai bei brošiūros, skelbiančios apie tariamą L.B.Johnsono administracijos despotiškumą).

Be to, turėjo būti sukurtas ir platinamas falsifikuotas dokumentas, "įrodantis", jog JAV valdžia ruošiasi nužudyti M.L.Kingą bei jo artimiausius padėjėjus. Šią operaciją organizavo Jurijus Modinas (1922–2007), KGB pareigūnas, kuravęs žymųjį "Kembridžo penketuką", – rimta ir patyrusi žvalgybos žuvis.

Sovietai tikėjosi, jog M.L.Kingas anksčiau ar vėliau bus eliminuotas, tuomet rasinė įtampa JAV dar labiau sustiprėsianti. Kai politikos įžymybė iš tiesų buvo nužudyta, kilo visa serija riaušių, o patys KGB ėmė vaizduoti jį kaip juodąjį kankinį bei platinti sąmokslo teorijas, jog šią žmogžudystę įvykdė FTB, CŽV ar kokia nors kita JAV tarnyba.

Dar didesnė KGB įtaka buvo protestams prieš Vietnamo karą ir kitiems veiksmams, siekiant sužlugdyti įvairias Vakarų karines iniciatyvas. Tiesą pasakius, visą XX a. antrąją pusę, iki pat Sovietų Sąjungos žlugimo, KGB finansavo ir pati kūrė įvairiausias "taikos" ir "antikarines" organizacijas bei judėjimus tiek JAV, tiek kitose šalyse.

Buvęs GRU karininkas Stanislavas Lunevas (1946) tvirtino, jog Sovietų Sąjunga "taikos judėjimams" išleido daugiau pinigų nei Vietkongo pajėgoms (kairiesiems partizanams, veikusiems Pietų Vietname). Vien Vietnamo karo metu SSRS skyrė milijardą JAV dolerių antikariniams judėjimams paremti. Anot S.Lunevo, tai – sėkmingai atsipirkusi investicija, mat antikariniai sentimentai, tvyrantys visuomenėje, neįtikėtinai produktyviai susilpnino JAV kariuomenės veiksmingumą ir supriešino pačią JAV bendruomenę.

Pasak S.Lunevo ir kitų sovietų sistemos perbėgėlių (Olego Kalugino, Sergejaus Tretjekovo), SSRS siekė finansuoti viską, kas galėjo pakenkti priešui, – profsąjungas, kairiąsias partijas ir organizacijas, vadinamosios kontrkultūros atstovus, feministes ir Pasaulinę taikos tarybą (World Peace Council).

Dėl jų veiklos KGB ir GRU galėjo skleisti savo propagandą ir dezinformaciją. Organizacijas, kurios nebūtų sutikusios priimti sovietų paramos (pvz., konservatorių ar krikščioniško jaunimo), KGB rėmė per trečiuosius asmenis, t. y. tarpininkus.


Šiame straipsnyje: KGBdemokratų partijaJAVGRU

NAUJAUSI KOMENTARAI

na as ir sakau ...girtu eziuku kliedesiai

na as ir sakau ...girtu eziuku kliedesiai portretas
issikovojo nepriklausomybe , susodino y valdzia kadrinius ir rezervo KGBesnnykus , y visas likusias valdzios skyles sukiso KGB -stukacius ......visi ,,, choru ,,, parsidave jankiams , CZV, mosaduj , M-1... zodziu visiems kurie ju ko nors paprase ...siuo metu kelio y kazkur ---nera --- todel visi sedi bezda ,ginkluojasi ,ir derasi kas juos priims gyvent kada reikes skudurus nest is lietuvos ,,, parduot jau nebeturi ko [ ruso nera] todel spekuliuoja nastalgiskais prisiminimais ...dergdami rusus ,koki jie blogi buvo ....vis nubyra kazkiek tu judo sidabriniu.....

pikts

pikts portretas
Sovietai ir kgb dare ta, dare ana, ot blogi buvo... O vat amerikonai su ftb ir czv nieko nedare , tiesiog angeliukai be sparnu buvo. Cia taip reikia suprast sita straipsni?

ačiū autoriui

ačiū autoriui portretas
tokių tekstų nėra nė viename kitame "solidžiame" portale. Todėl laukiame šio autoriaus rašinių kiekvieną penktadienį, labai jų reikia politika besidomintiems skaitytojams.
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Burtažodis prasideda L raide
  Burtažodis prasideda L raide

  Nė pati nežinau kodėl, bet dažnokai tampu ta, į kurią aplinkiniai kreipiasi patarimų. Vis dėlto konkrečių ir kategoriškų, ypač meilės tematika, dalyti privengiu. Pirmiausia dėl to, kad suvokimas, kokie turėtų būti idealūs santykiai, in...

 • Apie košės virimą ir tauškalus prieš rinkimus
  Apie košės virimą ir tauškalus prieš rinkimus

  Visi pamename vaikystės eilėraštuką "Virė virė košę", kuris šiandien švietimo politikos akivaruose iš lėto įgauna įvairiaspalves simbolines reikšmes. Į šį eilėraštuką galima žvelgt...

  2
 • Kryžkelė: tarp laisvės ir sotumo
  Kryžkelė: tarp laisvės ir sotumo

  Istorija parodė, kad neteisus buvo Karalius Saulė (Prancūzijos karalius Liudvikas XIV), sakydamas, kad "valstybė – tai aš". Valstybė – tai mes, visi jos piliečiai, ir tik nuo mūsų priklauso, kuriuo kryžkelės keliu pasuksi...

  4
 • Santuoka be meilės
  Santuoka be meilės

  Kol pedagogai stiprina streikų apkasus, o Švietimo ir mokslo ministerija kiša stručio galvą į smėlį, gyvenimas teka savo vaga. Tik plukdo kaskart į vis aklinesnį užutėkį, kur ne tik valtys šonais brūžinasi, bet greit jau ir ir...

 • Raudonojo maro medžioklė
  Raudonojo maro medžioklė

  Šiais politinių neramumų, populizmo ir demagogijos laikais aktualumo neprarandantis terminas "makartizmas" (angl. "McCarthyism"), reiškiantis kaltinimą išdavyste ar priešiška veikla, neturint jokių sva...

  3
 • Čia priėjo Ona...
  Čia priėjo Ona...

  ir pasakė: Sugrįžta Kauno didybė.  Jaunimas iš emigracijos ir kitų šalies miestų kraunasi lagaminus ir skuba į Kauną,  nes laikinojoje sostinėje  gyvenantys ir kuriantys aukšto lygio jaunieji profesionalai traukia ...

  7
 • Milijoninė alkoholio žala – tik ledkalnio viršūnė
  Milijoninė alkoholio žala – tik ledkalnio viršūnė

  Alkoholio žala aplinkiniams, o ne pačiam geriančiajam, yra milžiniška – Lietuvoje ji sudaro daugiau nei trečdalį visos žalos ir siekia šimtus milijonų eurų, o teikiama pagalba yra nepakankama arba jos visai nėra. Tuo tarpu labiaus...

  6
 • Politinės rinkodaros dumblas
  Politinės rinkodaros dumblas

  Politinės rinkodaros ir savireklamos asas, turbūt garsiausias tėvas Lietuvoje (po Kęstučio P.), parlamentaras ir disidentas Petras G. susirūpino grėsmėmis valstybei, kurią myli kaip pats save ir savo Seimo kėdę. Todėl surašė laišką,...

  6
 • Vietoj „Kvadrato“ – joga
  Vietoj „Kvadrato“ – joga

  Naujienų srauto niekaip neapleidžia švietimo sistemos naujovės. ...

  1
 • Mintys apie 1918-uosius ir jų padarinius
  Mintys apie 1918-uosius ir jų padarinius

  2018-ųjų lapkritis – kupinas išdidumo ir nostalgijos, šalims minint Pirmojo pasaulinio karo pabaigą ir nepriklausomų valstybių susikūrimą (arba atsikūrimą) žlugus Austrijos-Vengrijos, Vokietijos ir Rusijos imperijoms. ...

  2
Daugiau straipsnių