Quantcast

Universitetų slibinas ir nešventas valstiečių Jurgis

Darbo kodeksas bus priimtas, kartoja premjeras Skvernelis. Kita Seimo valstiečių dalis, priešingai, sako, kad kodeksas nebus priimtas tol, kol visi darbdaviai neįsipareigos visiems didinti algų.

Galima nekreipti dėmesio į Darbo kodeksui besipriešinančių valstiečių logiką. Seimo valstiečiai ir logika yra nesusikertančios tiesės. Kita vertus, valstybė juk ir yra didžiausias darbdavys, bet neteko girdėti, kad Seimo dauguma būtų liepusi rodyti valstybės įstaigoms pavyzdį privačioms bendrovėms.

Įdomybė slypi kitur. Net jei Skvernelio spaudimas privers valstiečius balsuoti už Darbo kodeksą, ir jis galiausiai bus priimtas, naujasis Darbo kodeksas beveik niekuo nesiskirs nuo to kodekso, kurį pernai priėmė socialdemokrato Butkevičiaus valdžia, ir tik Prezidentės veto sustabdė jo įsigaliojimą.

Kodėl reikėjo šį Darbo kodeksą kaip katei pūslę tampyti dar pusę metų, jei ir vėl tenka balsuoti už tokį pat variantą? Atsakymo nėra. Jei tik, žinoma, nelaikysime atsakymu to, kad Karbauskio-Skvernelio valstiečiai prieš rinkimus žadėjo tokio Darbo kodekso išvis nepriimti.

Modernesnio Darbo kodekso, beje, smarkiai iškastruoto, prie kurio Lietuva, jei ir pereis, tai vėliausiai Europos Sąjungoje, peripetijos ir vilkinimo mastai ypač tinka prisiminti dabar, kai baigė darbą Švietimo ir mokslo ministerijos darbo grupė, turėjusi pasiūlyti aukštojo mokslo pertvarkos variantą.

Darbo grupė nusprendė, kad turėtų veikti du tarptautinio lygio ir du technologijų universitetai, o penktasis – specializuotas Lietuvos sveikatos mokslų universitetas.

Pertvarka radikali, nors nieko tokio, ko nebuvo galima išgirsti anksčiau, nesiūloma. Išskyrus nebent tai, kad tai turėtų tapti kūnu jau nuo kitų metų.

Tai reiškia, kad Seimas privalo labai greitai – gerokai greičiau už Darbo kodekso svarstymą ir priėmimą – apsvarstyti ir priimti sprendimus dėl to, kad prie Vilniaus universiteto būtų prijungtas Romerio ir Edukologijos universitetai, o Kaune, sujungiant KTU, VDU ir Stulginskio žemės ūkio universitetus, būtų įkurtas Kauno universitetas, taip pat Klaipėdos universitetas pertvarkytas į technikos universitetą.

Negana to, Muzikos ir teatro bei Dailės akademijos dar turėtų būti sujungtos į vieną Menų akademiją, o daugelis kolegijų sujungtos.

Ar realu tai įgyvendinti per tokį trumpą laiką? Ar apskritai tai realu, jei Karbauskis ir kiti valdžios atstovai iškart suskubo aiškinti, kad niekas nieko prievarta nevers jungtis?

Ar realu tai įgyvendinti per tokį trumpą laiką? Ar apskritai tai realu, jei Karbauskis ir kiti valdžios atstovai iškart suskubo aiškinti, kad niekas nieko prievarta nevers jungtis?

Kaip tada bus, jei tam, kad tokia pertvarka būtų reali, reikia bent trijų dalykų – politinio sutarimo ir valios, aiškaus veikimo plano ir pačių universitetų noro tokį planą įgyvendinti? Ar turime bent vieną iš jų?

Kol kas iš viso to yra tik poros didelių universitetų noras prisijungti mažesnius universitetus. Tačiau nei kitų noro leistis prijungiamiems, nei didžiųjų universitetų įsivaizdavimo, kaip jie prijungs tuos kitus, kad universitetas sustiprėtų, o ne tik prarytų mažesnius, nėra, ir, matyt, negali būti.

Dar sudėtingesnė situacija dėl politinio sutarimo. Kadangi universitetų jungimo iniciatyva taip pat ateina iš Vyriausybės, Skverneliui ne šiaip Seime, o savo paties frakcijoje gali būti daug sunkiau nei su Darbo kodeksu.

Valstiečių lyderis Karbauskis ikirinkiminiuos debatuose ne šiaip sau stojo mūru už Šiaulių ir Klaipėdos universitetų išsaugojimą. Antra, Skverneliui frakcijoje teks susidurti su Švietimo ir mokslo komiteto pirmininku Eugenijum Jovaiša. Kuris turi visiškai priešingą universitetų pertvarkos viziją, nei ministerijos darbo grupė, ir jau metė pirštinę Skverneliui, kai komitetas pritarė Edukologijos universiteto prijungimui prie VDU.

Ar pavyks premjerui įveikti frondą dėl universitetų jungimo savo paties frakcijoje? Ar išvis ta  universitetų reforma prasidės?

Kampai, prasilenkiant interesams Seime ir už jo sienų, per  daug aštrūs, kad tokia reforma, kurią pasiūlė darbo grupė, taptų kūnu. O jei vis dėlto įvyktų stebuklas? Universitetus jungiant būtų daug chaoso, dar daugiau nepotizmo, bet kas tai tėra, palyginti su pjautynėmis Seime ir po jo kilimu?


Šiame straipsnyje: Darbo kodeksasUniversitetai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Algis

Algis portretas
Dar senais gerais laikais ,prie ruso, sakydavo DIDELIS KOLUKIS - DIDELIS BARDAKAS ,MAZAS KOLUKIS-MAZAS BARDAKELIS ,oi tures darbo sekanti valdzia ,kol istaisys ''SPECIALISTU '' KLAIDAS.

Ridas

Ridas portretas
Kvailas polinkis i gigantomanija.Visam pasaulyje daugybe mazu universitetu, kurie daug lengviau valdomi.

...

... portretas
Mažytė pataisėlė: ne valstiečiai, o "Valatka... ir logika yra nesusikertančios tiesės". Nes ir čia - vienas ne į temą faktelis, kitas išvis su realybe prasilenkiantis, o paskui eklektika apie universitetus, NIEKO konkretaus, jokių pasiūlymų, svarbu tik palot... o GAL vis tik visa ta eklektika TIK tam kad NEJUČIA melagingą 'faktą' prastumt?
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    4
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    1
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
  • Žodžiais dvoko nepridengsi
    Žodžiais dvoko nepridengsi

    Paputojo vienuoliktokų tarpinių patikrinimų jovalas, pakaitinis jo maišytojas garsiai trinktelėjo durimis, palikdamas dvoką uostyti 26 tūkst. gimnazistų, jų tėvams ir mokytojams. ...

    1
  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    2
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
Daugiau straipsnių