Quantcast

Nauja tvarka vaistinėse: kada receptinį vaistą gausite be recepto?

  • Teksto dydis:

Kaip vaistininkas turi apiforminti gautą receptą (nekompensuojamą)?

Vaistininkas tiek paprastame (jei receptas nesaugomas vaistinėje), tiek ilgalaikiam gydymui skirtame recepte, kiekvieno pirkimo metu privalo pažymėti, kokį kiekį ir kokio stiprumo vaisto (nurodant firminį pavadinimą,  vaisto formą ir stiprumą) pardavė, pažymėti pardavimo datą, uždėti spaudą „Vaistai išduoti… vaistinėje“, savo spaudą ir parašą, o receptą grąžinti.

Kaip Sveikatos ministerija galėtų prisidėti prie susidariusios situacijos palengvinimo ir eilių prie gydytojų kabinetų sumažinimo?

1. Teisiškai įgalioti vaistininkus be recepto parduoti bent jau receptinius pirmos pagalbos medikamentus, tokius kaip kaptoprilis (kraujospūdžiui mažinti), salbutamolis (bronchams išplėsti ir palengvinti kvėpavimui dusulio metu), nitroglicerinas (kraujagysles plečiantis vaistas, vartojamas sergant krūtinės angina (skausmas krūtinėje)) ir keletui kitų.

2. Teisiškai įgalioti vaistininkus tęsti kompensuojamųjų vaistų, skirtų lėtinėms ligoms gydyti, receptus.

Taigi, susidariusi situacija tikrai nėra tokia bloga, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Pirmiausia, reikia mokėti atskirti, kuris vaistas yra receptinis, ir tik tada, jei jis neturi bereceptės alternatyvos, o yra būtinas, keliauti pas gydytoją.

Taip pat reikia žinoti, kad pritrūkus nuolat jums gydytojo rašomo vaisto, nereikia panikuoti. Tereikia pasiimti tai įrodančius dokumentus ir nukeliauti į vaistinę, kur galėsite nusipirkti jums reikiamų vaistų 30-iai dienų, kurių turėtų pakakti iki paskirto vizito pas gydytoją.

Išduos be recepto 30 dienų

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo vaistininkai nuo lapkričio 18 d. gali pacientams, sergantiems lėtinėmis ligomis ir vartojantiems vaistus ilgą laiką, išduoti juos be recepto 30 dienų laikotarpiui. Tai reiškia, kad jeigu pacientas, nuolatos vartojantis tam tikrus receptinius vaistus, nespėjo laiku apsilankyti pas gydytoją ir prasitęsti recepto, vaistininkai išimties tvarka jam galės parduoti vaistus tokiam laikotarpiui, per kurį būtų galima patekti pas gydytoją ir gauti receptą, rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos, pranešime spaudai.

„Receptų rašymo ir vaistų pardavimo taisyklės buvo patikslintos siekiant sudaryti sąlygas geresniam vaistų prieinamumui, išvengti pacientų sveikatos pablogėjimo, jei jie, laiku nenuėję pas gydytoją, kuris jiems išrašytų receptą, nutrauktų jų vartojimą, nes nebeturėtų galimybių įsigyti jiems būtinų receptinių vaistų“, – pranešime cituojama sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė.

Pasak jos, tam tikrais atvejais pacientams be recepto vaistus buvo galima išduoti ir iki šiol, tačiau ne ilgesniam nei 7 dienų laikotarpiui. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad kartais pacientai pas šeimos gydytoją negali patekti per 7 dienas, naujoje tvarkoje numatoma, kad vienu kartu receptinių vaistų  be recepto leidžiama išduoti ne ilgesniam kaip 30 dienų gydymo laikotarpiui. Tai pakankamas laikotarpis, kad visi pacientai patektų pas jį gydantį gydytoją.

Tačiau ši nauja tvarka dar nereiškia, kad visiems pacientams visi vaistai receptiniai gali būti išduodami be recepto. Farmacijos specialistas turi pacientui parduoti ne ilgesniam kaip 30 dienų gydymo laikotarpiui receptinį vaistą be recepto, jei:

• pacientas receptinius vaistus suvartojo, tačiau juos turi vartoti nepertraukiamai ar nedelsiant, ir neturi galimybių patekti pas sveikatos priežiūros specialistą;

• receptinis vaistas paskirtas lėtinės ligos (cukrinis diabetas, astma, hipertenzija, glaukoma, katarakta ir kt.) gydymui, gimstamumui kontroliuoti, ūmiems migrenos priepuoliams gydyti;

• pacientas tą patį receptinį vaistą vartojo per paskutinius 3 mėnesius;

• farmacijos specialistas gali tai patikrinti paciento kompensuojamųjų vaistų pase, pacientui išrašytame nekompensuojamame recepte ar naudodamasis ESPBI IS priemonėmis.

Tvarkoje yra nustatytos išimtys vaistų, kurių negalima parduoti be recepto, pvz.: narkotinių,  psichotropinių; antibiotikų,  antidepresantų, antipsichozinių ir pan.

Farmacijos specialistas prieš parduodamas paciento pageidaujamus receptinius vaistus be recepto turi įvertinti, ar tikrai pacientui šis vaistas yra būtinas ir (ar) nesukels realaus pavojaus paciento gyvybei ar nepakenks jo sveikatai.

Atkreipiame dėmesį, kad pacientams, sergantiems lėtinėmis ligomis ir nuolat vartojantiems tuos pačius vaistus, gydantis gydytojas, gali išrašyti receptus ilgesniam laikotarpiui (išskyrus narkotinius ir psichotropinius vaistus):

• kompensuojamiems vaistams – iki 6 mėnesių gydymo kursui, kuriuos pacientas gali įsigyti dalimis (kas mėnesį, kas du, kas tris) arba visus iš karto.

• nekompensuojamiems vaistams – iki 12 mėnesių gydymo kursui,  kuriuos pacientas gali įsigyti dalimis.

Farmacijos specialistas negali atsisakyti parduoti pacientui receptinių vaistų, jei tenkinamos visos išvardintos sąlygos. Jei farmacijos specialistas nepagrįstai atsisako parduoti pacientui vaistus, prašome žmonių apie tai pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai nemokamu nr. 8 800 735 68.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Vaidas

Vaidas portretas
Melas šitam straipsny, kad galima nusipirkti vaistu be galiojancio recepto 30 dienu. Sergu astma ir negaliu nusipirkti Salbutamolio, bandžiau keleta kartų.

INGA

INGA portretas
GERAI, KAD NORS NUO MIGRENOS GALĖS NUSIPIRKT, NES BŪTŲ MIRTIS VIETOJ IKI GYDYTOJO NENUŠLIAUŽČIAU

NIJOLĖ

NIJOLĖ portretas
O tai kur ta nauja tvarka su receptiniais vaistas .Kad receptiniai vaistai turi būti pardavinėjami tik su receptais ,tai ši tvarka yra sena , kaip pasaulis ,tik kad jos buvo nesilaikoma ,tai čia jau kitas klausimas. Tiek prikurta dabar vaistų ; krautuvių ; ,kad siaubas ir visi išsilaiko . Tai gal čia kas nors negerai.
VISI KOMENTARAI 10

Galerijos

Daugiau straipsnių