Quantcast

Kontrolierė: sauskelnių kompensavimo tvarka – diskriminacinė

Sveikatos apsaugos ministrui siūloma keisti medicinos pagalbos priemonių įsigijimo išlaidų kompensavimo tvarką taip, kad ji užtikrintų būtinų produktų įsigijimą nepriklausomai nuo asmenų amžiaus ir negalios.

Su tokiu prašymu į ministrą kreipėsi Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė, nustačiusi, kad sveikatos apsaugos ministrui patvirtinus kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių įsigijimo tvarką, asmenys diskriminuojami dėl jų amžiaus ir negalios.

Į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi asmuo su negalia: sulaukus 18 metų per mėnesį kompensuojamų sauskelnių skaičius sumažėjo nuo 60 iki 45 vienetų, taip pabloginant jo padėtį.

Skunde teigiama, kad sulaukus pilnametystės sveikatos būklė ir medicinos pagalbos priemonių poreikis nepasikeitė, todėl, pasak pareiškėjo, taip sumažinus skiriamų kompensuojamų priemonių skaičių, jis diskriminuojamas dėl amžiaus ir negalios.

Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė šį sumažinimą motyvavo lėšų stygiumi Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžete. Jos teigimu, atsižvelgiant į Valstybinės ligonių kasos duomenis, norint suaugusiems kompensuoti tokį patį sauskelnių skaičių kaip ir vaikams (60 vienetų), papildomai reikėtų 4,84 mln. eurų.

Tyrimo metu Sveikatos apsaugos ministerija nepateikė objektyvių duomenų, leidžiančių pagrįsti skirtingą medicinos pagalbos priemonių skyrimo tvarką, siejamą su amžiumi.

Lygių galimybių įstatymas įpareigoja valstybės institucijas užtikrinti, kad visuose teisės aktuose būtų įtvirtintos teisės ir galimybės, nepaisant amžiaus ir negalios. Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija nustato, kad asmenys su negalia turi teisę į aukščiausią įmanomą sveikatos lygį jų nediskriminuojant dėl neįgalumo. Valstybės narės yra įpareigotos teikti sveikatos paslaugas, kurios yra būtinos asmenims su negalia būtent dėl jų neįgalumo bei imtis visų atitinkamų priemonių, kad užtikrintų galimybę gauti sveikatos paslaugas už prieinamą kainą.

A. Skardžiuvienės teigimu, valstybė turi tinkamai pasirūpinti asmenimis su negalia jų nediskriminuodama. „Šiuo atveju sauskelnių kompensavimas žmonėms su negalia diferencijuojant juos pagal amžių yra visiškai nepateisinamas, kai asmens sveikatos būklė nepasikeitė ir sauskelnių poreikis nesumažėjo“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių