Quantcast

J. V. Žukas apie visuotinį šaukimą: to reikia, nes gyvename pavojingoje aplinkoje

– Daugiau lėšų investuoti į infrastruktūrą – kareivines, dalinius, valgyklas ir panašiai?

J. V. Žukas: Taip. Turime apsispręsti, apie kokią laiko perspektyvą kalbame ir kokie mūsų prioritetai. Ar vystome projektus, kuriuos pradėjome, ar kreipiame dėmesį į infrastruktūrą, į seržantų, jaunesniųjų vadų parengimą. 

Aš matau tame prasmę, kadangi gyvename labai pavojingoje aplinkoje. Turime ruoštis savo šalies gynybai, formuoti rezervą.

– Suprantu, kad esate linkęs riboti šauktinių skaičių, nedaryti visuotinio šaukimo ir pirmiausiai aprūpinti reikiama įranga kariuomenę, kurią turime dabar?

J. V. Žukas: Nemanau, kad nereikia visuotinio šaukimo, apie tai galima diskutuoti. Ateityje tai gali būti geriausiais variantas ruošiant rezervą Tėvynės gynybai, bet reikia pažiūrėti, kaip visa tai išsidėstys laike – kada galėsime pasiruošti, paruošti personalą, infrastruktūrą. Taip pat turime pasižiūrėti, ką darome šiandien. O šiandien mes vykdome labai daug brangių projektų, turėsime apie 2 tūkstančius užsienio karių, kuriuos taip pat turime aprūpinti, suteikti galimybę atlikti pratybas kartu su Lietuvos kariuomenės daliniais. Tai išties milžiniškas krūvis. Pokalbius apie visuotinį šaukimą tęsime, dėl terminų kol kas nesame apsisprendę. Atliksime analizę ir tada pateiksime savo vertinimus.

– O gynybinės galios prasme 10 tūkstančių šauktinių būtų naudinga?

J. V. Žukas: Žinoma. Kuo daugiau rezervo turi šalis, tuo geriau. Suomijoje yra keli šimtai tūkstančių rezervistų. Bet kuri šalis, kuri turi šauktinių kariuomenės sistemą, yra orientuota ne į kažkokių tarptautinių misijų vykdymą ar konkrečių užduočių atlikimą, o savo teritorijos gynimą. Tai yra mokykla, tai yra rezervo ruošimas. Jei kažkas įvyktų – ar hibridinis karas, ar konvencinis konfliktas, neparuošti kariai nebūtų naudojami kariniuose veiksmuose. Dalyvautų tik tie, kurie išėjo visą parengimo ciklą ir yra rezerve. 

– Tačiau net ir kitais metais padidinus finansavimą krašto apsaugai, valstybė dar nebūtų pajėgi ir pasiruošusi kalbėti apie visuotinį šaukimą 2019–2020 metais?

R. Karoblis: Kitų metų tikslas, patvirtintas Valstybės gynimo taryboje ir Seime, yra 4 tūkstančiai šauktinių. Jei spėtume visuotinį šaukimą skelbti jau 2020 metais, tai sudarytų apie 5,5–6,5 tūkstančio asmenų. Galbūt galėtume šauktinių skaičių kasmet didinti tūkstančiu, tačiau turime atsakyti į klausimą, kieno sąskaita tai darysime. Neturime pažeisti tolygaus kariuomenės vystymo, profesionalai negali būti prasčiau aprūpinti nei šauktiniai, negali būti sukeliamas pavojus mūsų ginkluotės projektams. Manau, kad klausimas, ar turėtų būti visuotinis šaukimas, ar toks, kaip dabar, neturėtų būti savitikslis.

– Ar aš teisingai suprantu judviejų mintį, kad jei kalbame apie visuotinį šaukimą, turime omenyje tos pačios amžiaus grupės žmones. Baigia mokyklą ir visi eina tarnauti? Ar tokia koncepcija?

J. V. Žukas: Galimi įvairūs modeliai. Galima kalbėti apie 19–21 metų amžiaus jaunuolius, galime kalbėti apie tuos, kurie ką tik baigia mokyklą. Mes svarstome tuos variantus. Jei infrastruktūra leidžia ir turime pakankamai personalo, galime paimti gal ir 15 tūkstančių. Kol kas nesame apsisprendę. Žinia, kad kiekvienas jaunuolis, baigęs mokyklą, turėtų tarnauti kariuomenėje, yra ištransliuota. Tai yra labai geri pasiūlymai, su jais sutinkame. Aš matau tame prasmę, kadangi gyvename labai pavojingoje aplinkoje. Turime ruoštis savo šalies gynybai, formuoti rezervą. Dabar yra nemažai spekuliacijų dėl dabartinės šaukimo tvarkos, loterijų. Norint viso to išvengti, reikia svarstyti visus variantus.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
dar šitą bedarbį kiaulių čia kiša,von iš eterio amerikonišką šestiorką

Kęstas

Kęstas portretas
Tie naivūs žaidimai su šauktiniais mums saugumo neprideda. Atvirkščiai, atitraukia tautos jėgas nuo tikrų darbų. Kas gali išsaugoti kapitalizmą, kuris naikina mūsų pasaulį, kaitindamas Žemę? Politikai, kurie nebijo priversti verslą daryti tai, kas reikalinga visuomenei (Skverneli, visi žiūri į tave), turi sudaryti sąlygas, kad CO2 būtų išmetama į atmosferą mažiau, o jau išmestas CO2 būtų iš atmosferos šalinamas. Jei valstybės reguliuotojai priverstų pramonę, kuri negali pereiti prie elektros energijos, pvz., aviaciją, plastmasių ir kitų organinės chemijos produktų gamybą naudoti sintetinį kurą, o ne iškastinį, tai stipriai išaugtų CO2 poreikis, kuris yra reikalingas šioms kuro rūšims gaminti. Tokiu metodu vokiečiai gamino sintetinį kurą Antrojo pasaulino karo metu ir naudojo tą kurą lėktuvams, bombordavusiems Londoną ir kitas vietas pasaulyje, bei tankams, kurie riedėjo Lietuvos žemėje. Akivaizdu, kad šiuolaikinės pramonės šakos bandytų tam priešintis.

Kęstas

Kęstas portretas
Jei rinka nesuteiks paskatos, vyriausybės galėtų tai padaryti. Teisinga anglies dvideginio išmetimo kaina yra būtina. Jos nebuvimas yra viena iš priežasčių, dėl kurių anglies dvideginio surinkimas ir saugojimas nebuvo panaudotas, kad sumažėtų iškastinio kuro gamyklų išmetamų teršalų kiekis; reikalingas komplektas gali dvigubai padidinti elektros energijos kainą, todėl neapsimoka nieko keisti, kol teršti aplinką anglies dvideginiu galima nemokamai (daugiau apie tai - čia). Lietuvos politikai yra labai agresyvūs ekonomikoje. Galima tą agresyvumą panaudoti taikiems tikslams, sukuriant šią naują, konkurencingą, Lietuvos pramonę, kuri eksportuotų jos prekes ir paslaugas po visą pasaulį. Daugiau apie tai - guglinant žodžius apie mokslą-studijas-ekonomiką.
VISI KOMENTARAI 45

Galerijos

Daugiau straipsnių