Quantcast

Daugiau smurtinių nusikaltimų aukų galės kreiptis dėl išmokų

  • Teksto dydis:

Vyriausybė teikia pataisas, pagal kurias dėl išmokų už patirtus smurtinius nusikaltimus galėtų kreiptis daugiau asmenų.

Teisingumo ministerija siūlo, kad asmenys gautų valstybės išmokas iš Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondo ir tais atvejais, jeigu nusikaltimą padarė nepakaltinamas, ribotai pakaltinamas asmuo arba asmuo, kuriam po nusikalstamos veikos padarymo sutriko psichika ir dėl to jis negali suvokti savo veiksmų esmės.

„Iki šiol valstybė nekompensuoja žalos nukentėjusiesiems nuo smurtinių nusikaltimų, jeigu juos padaro nepakaltinami asmenys. Kaip rodo statistika, kasmet nepakaltinami asmenys nužudo po keturis, penkis žmones ir padaro po 30–40 kitų smurtinių nusikaltimų. Siūlome, kad ir tokiais atvejais nukentėjusieji gautų finansinę valstybės paramą“, – pranešime spaudai sako teisingumo ministrė Milda Vainiutė.

Vyriausybė taip pat pavedė Teisingumo ministerijai iki balandžio įvertinti galimybę valstybei kompensuoti žalą dėl visų smurtinių tyčinių nusikaltimų formų – taip būtų atsižvelgta į Europos Sąjungos Teisingumo Teismo pernai priimtą sprendimą. Tačiau ministrė posėdyje pabrėžė, kad tokiam išplėtimui reikėtų „labai didelių lėšų“.

Dabartiniame įstatymo projekte taip pat siūloma, kad išmokama kompensacija nebūtų mažinama skiriamų pašalpų ar išmokų (laidojimo, laikino nedarbingumo pašalpos ir kt.) suma, nes tai nėra žalos atlyginimas. Pavyzdžiui, jeigu šiandien nukentėjusiajam, kurio artimasis buvo nužudytas, priklauso 3 tūkst. eurų išmoka, iš šios sumos būtų atimama 304 eurų dydžio laidojimo pašalpa.

Be kita ko, naujoje įstatymo projekto redakcijoje numatyta, kad prašymas kompensuoti smurtiniu nusikaltimu padarytą žalą turi būti pateiktas ne vėliau kaip per 5 metus nuo teismo sprendimo, kuriuo buvo priteista žala, įsiteisėjimo. Šiuo metu įstatyme nustatytas 10 metų terminas.

Taip pat numatoma, kad priimtiems sprendimams dėl smurtiniu nusikaltimu padarytos žalos kompensavimo būtų suteiktas vykdomojo dokumento statusas. Tai reiškia, kad sumos iš nuteistųjų bus išieškomos be teismo sprendimo, aiškina Teisingumo ministerija.

Nukentėjusiesiems išmokamos sumos pataisomis nekeičiamos.

Didžiausia turtinė žala, išmokama iš minėto fondo tyčinių nužudymų bylose, siekia 3,8 tūkst. eurų, neturtinė žala – 4,56 tūkst. eurų.

Nukentėjusiems dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo ar dėl smurtinio nusikaltimo prieš nepilnametį asmenį didžiausia turtinė žala siekia 3,04 tūkst. eurų, neturtinė – 3,8 tūkst. eurų. Jei padarytas kitas smurtinis nusikaltimas, didžiausias turtinės žalos dydis gali būti 2,28 tūkst. eurų, neturtinės žalos – 3,04 tūkst. eurų.


Šiame straipsnyje: nusikaltimų aukosišmokos

NAUJAUSI KOMENTARAI

Janina

Janina portretas
Siaubas kaip kurie nusikaltėliai galimai nusipirkę nepakaltinamumą dabar gaus ir kompensacijas. Ką gi darys nusikaltimus ir dėl kompensacijos. Buvo rašyta, kad kažkoks veikėjas pravarde Asilas daug nusikaltimų yra padaręs ir laisvėje, o kas galėtų paneigti, kad jis tą nepakaltinamumą nėra nusipirkęs, kaip kad sakoma, kad daug kas ir neįgalumą už pinigus gavęs, juk daug tokių atvejų, net per tv rodė kaip seimo narės turėjo aklumo neįgalumą ir vairavo mašinas. Manau, kad ne vienas girdėjo apie tokius atvejus,
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių