Vyriausybė atveria kelią nelietuviškoms raidėms pirmame paso puslapyje

Vyriausybė pirmadienį pritarė įstatymo pataisoms, kurios atvertų kelią pavardes dokumentuose rašyti nelietuviškais rašmenimis pagrindiniame paso puslapyje.

„Mes pritarėme projektui, kuriame būtų galima pirmajame puslapyje rašyti asmenvardžius ta kalba, kuria yra originali žmogaus pavardė rašoma“, - žurnalistams sakė ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Galutinį sprendimą dėl įstatymo priims Seimas.

Šiuo metu Lietuvoje galiojantys teisės aktai numato, kad Lietuvos piliečių dokumentuose vardai ir pavardės rašomi lietuviškais rašmenimis.

Pataisos leistų vardą ir pavardę nelietuviškais rašmenimis pagrindiniame paso puslapyje užrašyti Lietuvos lenkams, jeigu norintis tai padaryti asmuo pateiktų nelietuviškos pavardės variantą pagrindžiantį šaltinį.

Tokią galimybę turėtų ir užsieniečio pavardę po santuokos perėmę lietuviai.

Seimas taip pat svarsto alternatyvią pataisą, kuri leistų vardą ir pavardę nelietuviškais rašmenimis užsirašyti papildomame paso puslapyje. Vyriausybė šiam projektui nepritarė.

Ministrų kabineto sprendimas neįpareigoja Seimo narių palaikyti konkretaus projekto.

Penktadienį Teisingumo ministerijos registruotame Vyriausybės išvados projekte buvo numatyta nepritarti tiek konservatyviosioms, tiek liberaliosioms pataisoms, tačiau šis projektas po kelių valandų buvo išimtas ir vietoje jo registruotas kitas.

Valstybinė lietuvių kalbos komisija gegužę paskelbė, kad pagrindiniame dokumento puslapyje asmenvardžiai gali būti rašomi nelietuviškais rašmenimis, jeigu tai asmenys, kurie yra sudarę santuoką su užsienio piliečiais arba tai yra Lietuvos pilietybę įgiję užsieniečiai. Pataisų, kurios leistų ir Lietuvos lenkams pavardes rašyti su w ar x, kalbininkai nevertino, nes, anot jų, iš projekte pateiktų formuluočių neaišku, kokiems asmenims būtų suteikiama teisė vardus ir pavardes rašyti ne lietuvių kalbos rašmenimis ir kiek tokių asmenų būtų.

Originalios pavardžių rašybos lotyniško pagrindo rašmenimis siekia Lietuvos lenkai ir Varšuvos politikai. Originalios rašybos įteisinimo šalininkai teigia, kad jos būtų svarbios ir santuokas su užsieniečiais sudariusioms lietuvėms. Kritikai sako, kad taip būtų sumenkintas konstitucinis valstybinės lietuvių kalbos statusas, gali kilti keblumų skaitant nelietuviškas pavardes.NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
Teisingai sakai, Onut, TIEK metų lenkai Lietuvoje be tos 'W' pragyveno, išgyvens ir toliau... o jei jiems čia blogai, gali į Lenkiją grįžt, ten ne tik 'W' galės rašyt. O mums čia svetimų 'hieroglifų' NEREIKIA, ilgai prie ruso vargom kol SAVO raštą atgavom; kažkada kažkokie 'vadai' rusų tankus įleido, taip kad - NEREIKIA ir dabar invazijos į MŪSŲ raidyną!

Onute

Onute portretas
Oi,kokie jautrus,lyg tai viena raide kazka pakeis,nebijokit,nes lietuvos lenkai niekur nedigs,jie kaip gyvena 100 metu su ta savo w tegul ir gyvena,mums nuo to nieko neatsitiko ,nieko ir neatsitiks.tik nesmeizkit savo tevynes patys.nes jau labai matosi,kad proga paloti ant seimo.,ant visu tik ne ant saves.

Lietuvaite

Lietuvaite portretas
Esu nusivylusi vyriausybe,kuri nemyli ir negerbia gimtosios kalbos. Koks jau cia butu nusizengimas jei tos visos nelietuviskos raides butu rasomos antrame paso lape? Ar tai nepagarba zmogui? Ar negerbti gimtosios kalbos jau tapo norma? Bent as daugiau nebalsuosiu uz pritarusius menkinti lietuviu kalba.
VISI KOMENTARAI 14
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių