Kas gali tapti kriviu?

Klaipėdietis profesorius įrodė, kad Lietuvoje galima tapti bet kuo. Ramūnas Povilanskas yra vienintelis Lietuvoje individualiosios įmonės savininkas, savo pareigas įregistravęs kaip krivio. Tokį savotišką pokštą iškrėsti leido pats Registrų centras, verslininkams suteikiantis galimybę savo įmonėse save vadinti net ministrais pirmininkais.

Ministras – ne lygis

Žaliųjų judėjimo pradininkas uostamiestyje, Klaipėdos universiteto profesorius, daktaras ir ryški asmenybė R.Povilanskas tėškė tikrą akibrokštą valstybės įmonei Registrų centrui.

Elektroninėje šio centro sistemoje registruodamas individualiąją įmonę, R.Povilanskas panaršė meniu, ieškodamas kokiomis pareigomis jis šį kartą galėtų papuošti savo biografiją.

"Galėjau būti ministru pirmininku. Bet man pasirodė, kad krivis aukščiau už ministrą pirmininką. Ten buvo daug pasiūlymų, iš ko galėčiau rinktis. Tiesa, man pritrūko pilietinės drąsos pažymėti, kad esu krivė, ne krivis. Pagal kryžiuočių kronininko Petro Dusburgo raštus, turėčiau būti krivė, o ne krivis. Krivė buvo bevardės, niekatrosios giminės, tik XX amžiaus antroje pusėje atsiranda galūnė "is", ir krivė tampa kriviu", – pastabas žėrė R.Povilanskas.

Tiesa, klaipėdietis patikino, kad ir pirmininko postas nėra menkas.

"Minint Algirdo Juliaus Greimo gimimo šimtmetį, verta prisiminti, kad žodžio "pirmininkas" etimologiją atskleidė būtent jis. Beje, pirmininkas reiškė tą patį, ką ir viršininkas. Senovės lietuviai, spręsdami, ką iš kaimynų vertėtų pulti, surengdavo bulių varžybas. Vykdavo lietuviška korida. Kurio vyro bulius laimėdavo, tas ir įgaudavo viršininko, arba pirmininko žodį", – šypsojosi R.Povilanskas.

Sulaukė kliūčių

Klaipėdiečio noras savo pareigas pažymėti kaip krivio sukėlė Registrų centro darbuotojų susidomėjimą.

"Tiesą sakant, ne iš pirmo karto man pavyko įregistruoti įmonę. Pačioje pradžioje prašymas buvo atmestas, nes parašiau "individuali įmonė" didžiąja raide. Registruotis teko iš naujo. Tada aš jau nusprendžiau pasismaginti. Pareigų grafoje pažymėjau, jog būsiu kriviu. Netrukus sulaukiau skambučio iš Registrų centro. Jo darbuotojams patvirtinau, kad tikrai noriu būti kriviu. Pasakiau, kad nejuokauju ir nesuklydau", – patikino R.Povilanskas.

R.Povilanskas versle nėra išsišokėlis, jis 22 metus yra įmonės "EUCC Baltijos biuras" direktorius.

"Esu Pasaulinės pakrančių ir jūrų sąjungos prezidentas. Ką tik grįžau iš Anglijos ir pastebėjau, kad ten individualiąsias įmones registruoti gali bet kas ir vadina jas bet kaip. Laisvė", – pastebėjo R.Povilanskas.

Kurs filmą

Klaipėdos universiteto Rekreacijos ir turizmo katedros profesorius, fizinių mokslų daktaras R.Povilanskas individualiąją įmonę nusprendė kurti dėl planų nerti į kino industriją.

"Kursime filmus. Bendradarbiaujame su įmone "Tremora", glaudžiai bendradarbiaujame su Kęstučiu Meškiu. Kinas – sapnų pramonė, todėl krivis, mano nuomone, yra tinkamiausios pareigos kino gamybos įmonės vadovui. 2017 metais dalyvavau Tbilisio Šota Rustavelio kino ir teatro universiteto rengiamo tarptautinio studentų kino festivalyje, buvau žiuri narys", – tikino R.Povilanskas.

Krivio pareigos, pasak R.Povilansko, jam nepakenks, o gyvenimas dėl to tik žaismingesnis bus.

"Kuo garsėja Lietuva? Žilabarzdžiu Antanu Kontrimu, kuris japones turistes savo barzda kilnoja. Lietuva garsėja Grūto parku. Keistenybėmis garsėja. Kai tuometis Vilniaus meras Artūras Zuokas tanku traiškė automobilius miesto centre, britų nacionalinis dienraštis "The Guardian" apie Lietuvą parašė – "mielai ekscentriška", – pastebėjo R.Povilanskas.

Žmona turėjo susideginti?

Pats R.Povilanskas yra krikščionis, nors kitomis religijomis domisi.

"Nemanau, kad papiktinau savąjį Dievą. Juk Kristus sakė, kas piktžodžiaus prieš Dievą Tėvą, tam bus atleista. O kas piktžodžiaus prieš Šventąją Dvasią, tam niekada nebus atleista. Tad tokie pokštai neprieštarauja tikėjimo dalykams, jei jie yra gilūs. O štai mirusiojo vyriausiojo krivio žmona Inija Trinkūnienė pagal senuosius lietuvių tikėjimo papročius, mirus vyrui, turėjo susideginti. Jei ji turi nors krislą tikėjimo, ji turėjo tai padaryti", – kalbėjo R.Povilanskas.

Klaipėdietis vizitinių kortelių su krivio pareigomis tikino dar nespėjęs pasigaminti.

"Bet būtinai tai padarysiu. Suku galvą, kaip teks rašyti tai angliškai. Gal "shaman"? Šamanas? Užsienietis juk nesupranta, kas tas krivis. Mano bičiulis, kuris dirba Anglijos Liverpulio universitete, savo vizitinėje kortelėje kaip pirmąsias pareigas nurodė, jog yra vikaras, tik tada pažymėjo, kad profesorius ir daktaras. Todėl ir aš nusprendžiau, kad būsiu krivis, profesorius, daktaras R.Povilanskas", – šmaikštavo klaipėdietis.

Gali tapti ir komandoru

Registrų centro atstovė spaudai Kristina Petrošienė tikino, kad mūsų šalyje pareigybių srityje iš tiesų yra visiška laisvė.

Teisės aktai neriboja arba neapibrėžia konkrečių vadovo pareigų pavadinimo.

"Pasitaiko atvejų, kai tokie juridiniai asmenys, kaip asociacijos ar viešosios įstaigos, vadovų pareigas įvardija pagal šio pelno nesiekiančio juridinio asmens veiklos pobūdį, pvz., "draugininkas", "komandoras", "auklėtojas" ir pan. Rečiau girdimus vadovų pareigų pavadinimus gali padiktuoti ir ne vien mūsų šalyje, bet ir visame pasaulyje veikiančių senas ir gilias tradicijas puoselėjančių organizacijų tipiški vadovaujamų pareigų pavadinimai", – aiškino K.Petrošienė.

Pasak pašnekovės, pasikeitusius vadovo duomenis e. būdu gali teikti visų Lietuvoje egzistuojančių teisinių formų juridiniai asmenys, vadovo pareigas galima pasirinkti iš plataus sąrašo, kitaip vadinamo klasifikatoriumi, kuris atitinka pačių įvairiausių juridinių asmenų poreikius – biudžetinių įstaigų, religinių bendruomenių, šeimynų, įvairiausių nevyriausybinio sektoriaus organizacijų ir kt.NAUJAUSI KOMENTARAI

pi-Ratas

pi-Ratas portretas
Kriviai nėra šamanai.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kaip sveikai ir teisingai paruošti kūną aktyviam laisvalaikiui atšilus orams?
  Kaip sveikai ir teisingai paruošti kūną aktyviam laisvalaikiui atšilus orams?

  Pavasariški orai greitai kvies pradėti dviračių, riedučių, bėgimo ir kitų lauko sporto pramogų sezoną. Ilgą laiką nesitreniravus, ypač po žiemos, kūnas yra sustingęs, sveikatingumo specialistai rekomenduoja pradėti nuo ramesnio tempo gru...

  1
 • Kormoranai kuriasi ir Klaipėdos uoste
  Kormoranai kuriasi ir Klaipėdos uoste

  Kaskart pavasarį prasideda kalbos apie kormoranų naudą ir žalą – naikinti juos ar ne? ...

  1
 • Pasiruošimas vasaros sezonui įsibėgėja
  Pasiruošimas vasaros sezonui įsibėgėja

  Paplūdimių prižiūrėtojai rengiasi artėjančiam vasaros sezonui. Gelbėtojams gaminami nauji postai, dažomas pliažų inventorius, tvarkomi į pajūrį vedantys laiptai bei takai. Poilsiautojams bus pateikta ir staigmenų. ...

 • Nušvis istoriniai miesto pastatai
  Nušvis istoriniai miesto pastatai

  Tamsiuoju paros metu uostamiestyje atsiras daugiau šviesos. Planuojama apšviesti istorinių pastatų fasadus ir taip papuošti miestą. Pabrėžiama, kad didelių investicijų tam neprireiks, o vaizdas trauks ir miestiečių, ir turistų ak...

 • Kariuomenės atstovai įspėja nelipti ant Kuršių marių ledo
  Kariuomenės atstovai įspėja nelipti ant Kuršių marių ledo

  Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras įspėja, kad vyraujant teigiamai oro temperatūrai, Kuršių marių ledas darosi nestabilus ir ant jo nereikėtų lipti. ...

 • Išorinio uosto raktą nukals Vilniuje
  Išorinio uosto raktą nukals Vilniuje

  Vyriausybės lygiu startavo procesas, kurio taip laukė ir Klaipėdos uostas, ir miestas. ...

  8
 • Kiemuose – tūkstantis vietų mašinoms
  Kiemuose – tūkstantis vietų mašinoms

  Automobilių perpildytuose daugiabučių kiemuose dar šiemet bus pradėtos rengti naujos jų stovėjimo aikštelės. Iš viso projektuojama tūkstantis naujų vietų gyventojų mašinoms. ...

  14
 • Malkų įlankos gilinimas su sava specifika
  Malkų įlankos gilinimas su sava specifika

  Netrukus prasidės ilgai lauktas Malkų įlankos gilinimas. ...

 • Soduose aidi karo trimitai
  Soduose aidi karo trimitai

  Daugybė skundų įvairiausioms instancijoms, kaltinimai nesąžiningumu ir net smurtu, dėl kurio policijoje pradėtas ikiteisminis tyrimas – visa tai Klaipėdoje, Mažajame Kaimelyje, esančios sodininkų bendrijos "Draugystė" kasdienybė. P...

  6
 • Klaipėdoje skelbs neįgaliųjų metus?
  Klaipėdoje skelbs neįgaliųjų metus?

  Svarstoma galimybė 2020-uosius paskelbti "žmonių su negalia integralumo metais". Kol kas dar tik diskutuojama, ar miestui apskritai reikalingas dar vienas skambus vardas. ...

  2
Daugiau straipsnių