Quantcast

Dovana vaikams – lyg prakeikimas?

Dviejų mažamečių dukrų tėvas liko šokiruotas, kai viename uostamiesčio knygynų išvydo neregėtus žaislus – vudu lėles. Okultinės magijos reikmenis primenančius talismanus siūlantys prekybininkai įtikinėja, kad paauglių dievinami pakabukai nieko blogo nereiškia. Tačiau kunigai ir egzorcizmo meistrai tikina, kad šie žaislai nėra jau tokie nekalti.

Dviejų mažamečių dukrų tėvas liko šokiruotas, kai viename uostamiesčio knygynų išvydo neregėtus žaislus – vudu lėles. Okultinės magijos reikmenis primenančius talismanus siūlantys prekybininkai įtikinėja, kad paauglių dievinami pakabukai nieko blogo nereiškia. Tačiau kunigai ir egzorcizmo meistrai tikina, kad šie žaislai nėra jau tokie nekalti.

It žaislinė degtinė

„Šios lėlytės parduodamos prie kitų žaislų vaikams lengvai pasiekiamame knygyne. Nesvarbu, kad ant šių žaislų rašomi tokie žodžiai, kaip meilė ar laimė, tai vis tiek juk yra burtai. Žaislai pagaminti taip pat, kaip gaminamos vudu lėlės. Šios religijos lėlės yra naudojamos prakeikti. O kas paneigs, kad nusipirkusi lėlytę „Geriausia draugė“ kokia nors paauglė nesmaigstys jos adatėlėmis?“ – piktinosi klaipėdietis Erlandas.

Vyras įsitikinęs, kad tokio pobūdžio žaislai gali žaloti vaiko psichiką.

„Vaikui kalama į galvą, kad laimė ir meilė priklauso nuo talismanų ar burtų. O tai toli gražu nėra žaidimai. Tik nė viena valstybinė institucija nenori matyti problemos. Jei kas nors vaikams pagamintų žaislinių cigarečių? Dėl tokių žaislų, spėju, sukrustų net ir politikai. O kas būtų, jei vaikams kas nors pardavinėtų žaislinę degtinę? Mano akimis, tokios vudu lėlytės yra tokio paties lygio prekė, kaip žaislinė degtinė. Ar tai tikrai legalu?“ – pyko vyras.

Pasiūlė kreiptis į psichologus

Klaipėdiečio tėvo pastebėjimas valstybinėms institucijoms nepasirodė įdomus. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė spaudai patikino, kad penktadienį tarnyboje nėra kam pakomentuoti situacijos ir nukreipė žurnalistus į Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigą.

Šios įstaigos vyresnysis patarėjas Egidijus Meilus aiškino, kad neturi ko pasakyti tokia tema, nebent tai, kad yra penktadienis ir už lango puikus oras.

„Ką čia gali pasakyti? Nejaugi Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnyba vertina lėles? Ar žaloja vaiko psichiką, turi pasakyti psichologas. Aš negaliu pakomentuoti be kontrolierės, o jos dabar nėra“, – tepasakė E.Meilus.

Turi įvertinti specialistai

Teisingumo ministerijos Teisinių institucijų departamento Teisinės veiklos koordinavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Donatas Glodenis pripažino, kad klaipėdiečio keliama problema nėra paprasta.

„Iš tiesų kyla klausimas – kaip rimtai valstybė žiūri į religinius ritualus? Nors nesu matęs nei tų lėlių, nei bendravau su tėvu, susirūpinusiu dėl tų lėlių prieinamumo vaikams, galiu įsivaizduoti, kad žmonėms tokių lėlių pardavinėjimas vaikams prieinamoje vietoje gali kelti nerimą. Man asmeniškai nebūtų priimtinas tokių lėlių buvimas mano namuose, o jei mano vaikas tokią parsineštų, bandyčiau jį įkalbėti jos atsisakyti, papasakodamas tai, kas man yra žinoma apie vudu religiją. Bet tai – mano asmeninė nuomonė“, – tikino D.Glodenis.

Jis pripažino, kad aiškinantis, ar vudu lėles primenantys žaislai yra grėsmė ar ne, vertėtų kreiptis į psichologus. Taip pat religijos mokslų specialistas, turintis išsamesnių žinių apie vudu sistemą, turėtų paaiškinti, ką reikštų tokios vudu lėlės, kokios yra parduodamos, ir kokiu tikslu jos gali būti naudojamos.

„Jei nėra kokios nors kitos šio žaislo naudojimo instrukcijos, tai turėtų būti bent pabandyta išsiaiškinti, ar yra akivaizdu, kad lėlės skirtos naudoti, siekiant kam nors pakenkti. Ir iš esmės tik tuomet būtų galima kalbėti apie valstybės institucijų reakciją į galimą problemą. Nors, žinoma, ir valstybės institucija gali bandyti išsiaiškinti šiuos dalykus, ne tik žurnalistas ar suinteresuotas tėvas. Ji galiausiai vis tiek turėtų atlikti vertinimą analogišku, gal net sudėtingesniu ir formalesniu būdu“, – situaciją komentavo D.Glodenis.

Ragina parašyti skundą

Pašnekovas pastebėjo, kad šioje istorijoje yra dar vienas aspektas –  religinis vudu sistemos ir šių konkrečių lėlių vertinimas.

„Valstybė Lietuvoje yra atskira nuo Bažnyčios, o skirtingoms religinėms bendruomenėms yra priimtini skirtingi dalykai. Ne visos jos sutaria dėl to, kas tinka vaikams. Visuomenės dauguma taip pat ne visuomet adekvačiai vertina tai, kas vaikams yra gerai, o kas – ne. Tereikia prisiminti vis dar populiarų vaikų baudimą fizinėmis bausmėmis“, – pastebėjo D.Glodenis.

Specialistas priminė, kad tokiais atvejais iš tiesų galima kreiptis į vaiko teises ir interesus ginančias institucijas raštu ir išdėstyti savo nuogąstavimus bei prašymus.

„Pagal valstybės institucijose galiojančią asmenų prašymų nagrinėjimo tvarką, jos privalo pačios išnagrinėti prašymą arba per penkias darbo dienas persiųsti jį tai institucijai, kurios reguliavimo sferoje yra tas klausimas“, – klaipėdietį tėvą paragino D.Glodenis.

Žiebtuvėlius uždraudė

Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Klaipėdos teritorinio padalinio vedėja Vijoleta Budriuvienė susidomėjo tėvo pastaba.

„Tačiau jei ant žaislo parašyta, kad tai ne žaislas, ir nurodyta, kad jis skirtas vyresniems nei 14 metų paaugliams, negalime nieko padaryti. Ženklinta, spėju, teisingai, bet reikėtų aiškintis. Net neįsivaizduoju, kas čia per situacija. Kai buvo nustatyta, kad į vaikiškus žaislus panašūs žiebtuvėliai gali būti pavojingi ir kelia grėsmę vaikams, jie buvo išimti iš prekybos. Nors tie žiebtuvėliai ir nebuvo skirti naudoti vaikams“, – kalbėjo V.Budriuvienė.

Sukūrė 48 lėles

Šiuos žaislus į prekybos vietas tiekiančios įmonės „Paletti“ direktorius Gintaras Balčiūnas nusistebėjo klaipėdiečio tėvo pastaba. Tačiau net neslėpė, kad užrašas "vudu" ir reiškia tai, kas pirkėjui pirmiausia šauna į galvą – vudu magija.

„Tai yra raktų pakabukas. Jis populiarus ne tik Lietuvoje. Tai anglų kompanijos produktas. "Voodoo" neverčiamas ir tai yra šios kompanijos prekės ženklas. Kaip „Coca cola“ neverčiama. Tai yra paauglių prekė, todėl mes jas eksponuojame šalia lipdukų, kitų prekių, skirtų dar mažesniems pirkėjams“, – aiškino G.Balčiūnas.

Įmonė sukūrė 48 pakabukų variantus. O ant pakuočių esančius tekstus esą rašė žinomi šalies poetai.

„Vieną lėlytę pavadinome „Šopoholike“, yra ir „Geriausia draugė“, „Stiliaus guru“, „Mažasis Kupidonas“, „Plėšikas“, „Voodoo jaunikis“. Tai talismanai, kuriuos jaunimas tikrai mėgsta. Jie yra labai perkami. Nesuprantu, kodėl tėvas taip pasipiktino, jam pirmiausia reikėtų gerai išsimiegoti. Juk tai pozityvus dalykas. Jaunimas šiuos talismanus perka ir dovanoja vieni kitiems. Dažnai prieš egzaminus“, – aiškino G.Balčiūnas.

Tai, kad klaipėdietis žaisluose įžvelgė vudu magijos propagavimą, G.Balčiūnas neigė, aiškindamas, kad įmonė adatų kartu su lėlytėmis nepardavinėja.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Gampas

Gampas portretas
Čia ne tiem, kurie nesupranta, pirkit ką norit, taip jums ir reikia :) . Čia straipsnis tiem, kas supranta, bet pamiršta domėtis vaikų reikalais, kuo jie gyvena ir užsiima.

šopoholikė, tfu

šopoholikė, tfu portretas
šopoholikė, labai geras lietuviškas žodis. kur tie visi lituanistai sulenda, kai reikia kalbą taisyti? jie tik per radiją papezėti sugeba

Barbių nekentėjas

Barbių nekentėjas portretas
Tas asilas, kur sudegino barbes, yra tikrų tikriausias asilas. Tokia logika vadovaujantis, visų pirma bažnyčios pastatą reikėjo sudeginti. Juk bažnyčia irgi žaloja vaikų psichiką, propaguoja tikėjimą antgamtinėmis okultinėmis jėgomis, skatina baimių/fobijų vystymąsį, programuoja bejėgiškumą, ir t.t.
VISI KOMENTARAI 12

Galerijos

Daugiau straipsnių