19-asis „Šermukšnis“ – jaunas ir naujas

 • Teksto dydis:

Gausybės renginių, puošiančių Klaipėdos – Lietuvos kultūros sostinės – afišą, sąrašą jau greitai papildys dar vienas spalvingas vasariškas akcentas. Tai Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros centro Žvejų rūmų kas dvejus metus organizuojamas tarptautinis gatvės teatrų festivalis „Šermukšnis“. Liepos 7–9 d. festivalis 19-ąjį kartą pakvies pasinerti į Europos gatvės teatro šurmulį ir peržengti kasdienybės ribas.

Vieno seniausių, nuo 1985-ųjų gyvuojančio reprezentacinio uostamiesčio festivalio pagrindinė programa šiemet tris vakarus bus rodoma Teatro aikštėje, o į Karlskronos aikštę bei Dienovidžio skverą dienomis vilios teatrinės pramogos vaikams ir šeimai. Klaipėdos dramos teatre vyks konferencija „Gatvės teatras – arčiau pramogos ar meno“.

Iššūkiai ir lūkesčiai

19-tasis „Šermukšnis“ per 32 metus. Du skaičiai – simbolizuojantys jaunystę ir brandą. Per šimtmečius susiklosčiusios tradicijos ir modernios technologijos, fantazijos šėlsmas ir karnavalas, improvizacija ir provokacija, be vertimo suprantamas teatrinis vyksmas ant žemės, ore ir vandenyje – visa tai bei dar daugiau bus šiemečiame „Šermukšnyje“. Festivalio programoje dalyvaus per 100 artistų iš 12 šalių, įvyks virš dviejų dešimčių nemokamų (!) renginių. Trys festivalio dienos – tai beveik tris paras trunkanti premjera, nes visa, ką pamatys publika, iš tikrųjų bus pirmą kartą Klaipėdoje ir Lietuvoje. Tai parengti bei sukurti padėjo renginiui skirtas Lietuvos kultūros tarybos ir Klaipėdos miesto savivaldybės finansavimas.

Festivalio organizatoriai teigė (kūrybinėje grupėje – tik 5 žmonės), kad šiemetis festivalis bus išskirtinis ne vien dalyvių skaičiumi ir renginių gausa, bet bene pirmą kartą jis atitiks pagrindinį gatvės teatro principą. Visi 19-ajame „Šermukšnyje“ pristatomi vaidinimai sukurti rodyti tik po atviru dangumi – atviroje erdvėje (anksčiau pasitaikydavo atvejų, kai spektaklis, kurtas scenai, būdavo tiesiog parodomas lauke).

Didelis iššūkis organizatoriams – techninis renginio aspektas. Teatro aikštė bus pagrindinė festivalio dekoracija, o įprastos scenos nebus. Vaidinimai vyks skirtingose aikštės vietose (priešais publiką, tarp jos ir aplink ją), tad kaskart keisis ir stebėjimo taškai. Po kiekvieno pasirodymo teks labai skubiai perorientuoti-performuoti „meninio svorio centrą“. Tad labai svarbi bus ir žiūrovų „pagalba“, nes gatvės vaidinimai reikalauja ne tik emocinio, bet ir tiesioginio jų dalyvavimo teatriniame vyksme.

Dar vienas aktualus, žiūrovams nematomas momentas, turintis ypatingą svarbą meninei kokybei, – artistams suteikiamas komfortas. Organizatoriai iš anksto dėkoja Klaipėdos dramos teatrui, kuris festivalio svečiams maloniai suteikė galimybę pasinaudoti savo patalpomis (grimo kambariais ir kitomis), kur jie galės ruoštis pasirodymams.

Pasaulinių festivalių svečiai

Pagrindinėje „Šermukšnio“ programoje Teatro aikštėje klaipėdiečiai ir miesto svečiai pamatys daugelio tarptautinių gatvės teatrų festivalių favoritus ir specialiai Klaipėdai sukurtus projektus. Pradėti festivalį ir parodyti baigiamąjį spektaklį garbingai patikėta teatrui iš Lenkijos „Klinika Lalek“, kurio vaidinimuose – grandiozinės lėlės ir „skraidantys“ objektai, vaizdo instaliacijos, fantasmagoriškas kaukių šou, lydimas ugnies pliūpsnių, muzikos etc. Ir tai bus du skirtingi vaidinimai. Atidarymui – „Didžiausias marionečių ciklas pasaulyje“ su natūralaus dydžio drambliais, žirafomis, liūtais. Jame novatoriškai perteikiamos tradicinio cirko tradicijos. Uždarymo spektaklis, inspiruotas alchemikų biblijos „Tabula smaragdina“, – „Poema apie saulę ir mėnulį“ nukels žiūrovus net į kosmoso erdves.

Kaukių teatras „Mr Pejo's Wandering Dolls“ iš Sankt-Peterburgo (Rusija) labai patiko 18-ojo „Šermukšnio“ publikai, todėl buvo pakviestas sugrįžti. Rusų trupė taip pat parodys du naujus spektaklius – „Paskutinis bastionas“ ir „The Moonsters“.

Tikri gatvių „monstrai“ iš Prancūzijos – „Compagnie Faï“ vėlgi padovanos du skirtingus magiškus ugnies šou su žonglieriais, akrobatais, skambant roko muzikai.

Žiūrovams teks iš anksto „užsiimti“ patogesnę vietą krantinėje prie Pilies tilto, norint geriau matyti belgų trupės „Studio Eclipse“ šokio ir judesio spektaklį „Two Sink, Three Float“. Ant Danės upėje įrengtos platformos ir vandenyje vystysis itin vizualiai gražaus vaidinimo vyksmas.

Tarptautinis gatvės teatro duetas „Slagman Producties“ (Nyderlandai, Vokietija) įsikurs tiesiog... dėžėje, kuri bus ir pakyla, ir įvairiausių veikėjų namai. Ekscentriškas vaidinimas „Pop-Up!“ inspiruotas daugelyje šalių paplitusio absurdiško ir tiesmuko lėlių teatro personažų.

Kitas tarptautinis duetas – Adrianas Schvarzsteinas (Ispanija) ir Jūratė Širvytė-Rukštelė (Lietuva), atvykęs „iš netolimos praeities“, stebins žiūrovus, provokuodamas juos, juokindamas savo elgesiu, kartais sukurdamas absurdiškas ir siurrealistines situacijas. Muzika, sklindanti iš jų lagaminų – vienintelė užuomina apie pasaulį, kurio gyventojai yra atvykėliai. Ką mato „svečiai iš praeities“, kaip priima kitokią realybę, kokias jų reakcijas inspiruoja publika, – improvizacijų spektaklio „Arrived“ pagrindas, kurio kūrėjai bus ir patys žiūrovai.

Festivalio „vinimi“ turėtų tapti vokiečių teatro „Antagon“ pastatymas „F.A.U.S.T. III“ (didžiausias ir brangiausiai kainavęs festivalio projektas). Tai moderni nemaraus Goethe’s kūrinio studija, socialinis-kritinis teatrinis kūrinys, žaismingai „verčiantis“ originalų „Faustą“ į šiuolaikinę kalbą. Siužetas perteikiamas keliose scenose, keičiantis meniniam apipavidalinimui, prieš žiūrovus ir tarp jų. Fausto paveikslas kuriamas klasikinį tekstą padarant lengvai suvokiamu ir prieinamu, taip pat emociškai jaudinančiu. Ekspresyvi choreografija ir akrobatika, muzika, daug vandens, šviesų ir ugnies – visa tai didingame vokiečių spektaklyje.

Benas Šarka neabejotinai yra dažniausiai „Šermukšnyje“ vaidinęs artistas, ne tik Lietuvoje pagarsėjęs savo efektingais gatvės spektakliais-performansais. Šįkart jis į kompaniją pasikvietė modernaus šokio menininkę Rūtą Butkus. Jie dviese kuria naują vaidinimo „Unduo Dubuo“ versiją.

„Šermukšnio“ programoje dalyvaus ir Klaipėdos lėlių teatras. Šio teatro ir laisvų menininkų inicijuotas projektas „Familia“ senamiesčio erdvėse pateiks fantasmagorinių-humoristinių vaizdelių „iš kasdienio šeimyninio gyvenimo“.

Be amžiaus cenzo

Visi „Šermukšnyje“ pristatomi spektakliai neskirstomi pagal amžiaus kategorijas – jie bus labai demokratiški ir suprantami įvairiausio amžiaus publikai, o vienas pagrindinių patrauklumo kriterijų – efektingas reginys. Bet gal ne visi žiūrovai, turintys mažamečių atžalų, galės tris vakarus išbūti Teatro aikštėje iki vidurnakčio. Specialiai vaikams bus skirtos dieninės teatro pramogos, kurios vyks Karlskronos aikštėje ir Dienovidžio skvere. Jiems nuobodžiauti neleis klounų teatro studijos „Dulidu“, Žvejų rūmų jaunimo teatro „Be durų“ ir pantomimos teatro „A“ artistai.

Ne tik festivalio programa, bet ir renginio įvaizdžiu pradėta rūpintis gerokai iš anksto. Dar pernai Žvejų rūmai pradėjo gražų bendradarbiavimą su Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultetu. Organizatorių užsakymu Grafinio dizaino programos diplomantai (vadovas Rokas Valeikis) kūrė festivalio plakatus. Jų darbo rezultatas – 19-ojo „Šermukšnio“ plakatų paroda jau nuo vasario eksponuojama Žvejų rūmuose, o festivalio metu ją bus galima pamatyti ir Klaipėdos dramos teatre.

Viso festivalio vizualiniu įvaizdžiu rūpinasi bei meninius akcentus Teatro aikštėje ir senamiestyje kuria dizaino studija „Klemencov Group“. Paliekant dalį intrigos, tai klaipėdiečiai ir miesto svečiai pamatys artėjant festivaliui.

Išsami 19-ojo tarptautinio gatvės teatrų festivalio „Šermukšnis“ programa ir detalesnė informacija – jau netrukus dienraštyje „Klaipėda“ ir www.klaipeda.diena.lt.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Ilgiausią metų dieną – Klaipėdos kariliono festivalis
  Ilgiausią metų dieną – Klaipėdos kariliono festivalis

  Birželio 24 d. Klaipėdoje jau ketvirtą kartą vyks skambi muzikos šventė – Klaipėdos kariliono festivalis. Ilgiausią metų dieną aukštai ir plačiai skambantys varpų garsai kurs unikalų uostamiesčio garsinį peizažą, suteikdami ...

 • Naujos knygos „Nemunu per Lietuvą“ pristatymas pajūryje
  Naujos knygos „Nemunu per Lietuvą“ pristatymas pajūryje

  Leidybos namai „Terra Publica“ ir LRT pristato bendrą leidybinį projektą – knygą „Nemunu per Lietuvą“. Knygos sutiktuvės ir pokalbis su jos autoriumi Selemonu Paltanavičiumi įvyks birželio 1 d. (ketvirtadienį) 17.15 val....

 • Darželinukams – durys į muzikos pasaulį
  Darželinukams – durys į muzikos pasaulį

  Gegužės 8-ąją skambūs vaikiški balseliai pripildė Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos erdves. Linksmai šurmuliuodami lopšelių-darželių "Vyturėlis", "Sakalėlis", "Nykštukas", "Želmenėli...

 • Į Klaipėdą atvyksta „Familia“
  Į Klaipėdą atvyksta „Familia“

  Keista kompanija – penki zuikiai ir panda – gegužės 23-iąją atvyksta į Klaipėdą ir keliaus per uostamiestį nuo Teatro aikštės iki Lietuvininkų aikštės, rodydama muzikinius etiudus, linksmindama bei provokuodama praeivius be...

 • „Menų švyturys“ baigia sezoną dar negirdėtu džiazo skambesiu
  „Menų švyturys“ baigia sezoną dar negirdėtu džiazo skambesiu

  Visą sezoną, kartą per mėnesį Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro Kolonų salėje rinkosi žmonės, veiklos 30-metį švenčiančio teatro erdvėse atradę džiazo oazę. Šį antradienį 20 val. vyks paskutinis „Menų švytury...

 • Muzikos šventėje buvo galima pasilabinti ir su Prūsijos karaliumi
  Muzikos šventėje buvo galima pasilabinti ir su Prūsijos karaliumi

  Muzikos šventėje šį šeštadienį uostamiestyje galima buvo išvysti ir istorinių personažų. Socialinių mokslų kolegija parengė projektą „Klaipėdos istorijos keliais“. ...

  5
 • Palangą užlies pučiamųjų muzika
  Palangą užlies pučiamųjų muzika

  Paskutinį gegužės savaitgalį Palanga taps pučiamųjų muzikos miestu – gegužės 25–28 d. kurorto gyventojai ir visi kultūros gerbėjai kviečiami į tarptautinį pučiamųjų muzikos festivalį „Amber Wind 2017“. ...

 • Klaipėdos meno kieme koncertuos ukrainiečių „Torban“
  Klaipėdos meno kieme koncertuos ukrainiečių „Torban“

  Klaipėdos etnokultūros centras gegužės 25 d. 20 val. kviečia į Klaipėdos senamiestį. Tą ketvirtadienio vakarą Meno kieme garsiai skambės folkloro grupės „Torban“ (Ukraina) originaliai ir su kūrybišku polėkiu atliekama muzika be...

 • Naujasis Orleanas globos Klaipėdos džiazą
  Naujasis Orleanas globos Klaipėdos džiazą

  Birželio 1-3 d. uostamiestį sudrebinsiančio jau 23-iojo Klaipėdos pilies džiazo festivalio globėja tapo Lietuvos garbės konsulė Naujajame Orleane (JAV) Jacquelyn Sophie Brechtel Clarkson. ...

 • Naują klaipėdiečių ansamblį įkvėpė Beethoveno kūryba
  Naują klaipėdiečių ansamblį įkvėpė Beethoveno kūryba

  „Beethoven. Das Trio“ – taip savo programą pavadino smuikininkė Dalia Dėdinskaitė, altininkė Ugnė Petrauskaitė ir violončelininkas Glebas Pyšniakas, susibūrę į trijų solistų ansamblį. ...

Daugiau straipsnių