Neregės mamos akys – dvi dukros

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Ji neregė nuo vienuolikos metų. Jos vyras mirė prieš trejus metus. Dabar ji bedarbė, auginanti devynerių metų Inesą ir šešerių metų Laimintą. 50 metų Živilė Petrauskienė šypsosi: "Jau išmokau gyventi nematydama ir nedejuodama. Gyvenimas – tai pamokos ir nuotykis."

Nebijokime neregių

"Netrukus baigsiu, užeikite į virtuvę", – pradariusi daugiabučio duris Kaune, J.Basanavičiaus gatvėje, Živilė vėl puolė ant grindų ir drėgnu skuduru baigė plauti vestibiulį.

Po akimirkos judri jaunatviška moteris, ištiesusi rankas, vikriai pripylė vandens į arbatinuką ir iš spintelės paėmė tris pakelius arbatos.

"Asmens dokumente įrašyta 50, tačiau jaučiuosi tarsi 35 metų", – nusijuokė moteris, neseniai grįžusi iš sąmoningumą propaguojančio festivalio "Debesų pieva", kuriame buvo pakviesti apsilankyti ir neregiai bei silpnaregiai.

Prieš vykdama į Molėtų rajoną Živilė kartu su dukromis iš ketvirto aukšto nusitempė beveik 20 kg svorio lagaminą ir didelį krepšį. Nuvažiavo į stotį, po to – į Molėtus, kur jas jau pasitiko organizatoriai ir nuvežė į miške vykusį festivalį.

"Ačiū jiems, nuostabiai praleidome laiką, sutikome angelų mums siųstų žmonių, – susigraudino moteris. – Dažnai regintieji mūsų vengia ir netiesiogiai atstumia. Jie turbūt mano, kad sukursime daug problemų ir nuolat reikės šokinėti aplink mus. Nereikia mūsų bijoti, vengti ir ignoruoti."

Živilė atsiduso prisiminusi, kaip kartais atveda dukrą į baleto būrelį. Kitos moterys bendrauja tarpusavyje, įsijungia į pokalbį ir ji. Deja, išgirdusios, kad ji neregė, pašnekovės dažniausiai atsitraukia.

Arba jai apsilankius darželyje pasiūlo atsisėsti dažniausiai tik auklėtoja, pavaduotoja, o kitos moterys tyli.

"Keista, nes jos dar jaunos. Sunku mums įsilieti į reginčiųjų kolektyvą, – nepiktai pripažino Živilė. – Dažnai jaučiuosi tarsi būčiau kitos rūšies."

Dažnai regintieji mūsų vengia ir netiesiogiai atstumia. Jie turbūt mano, kad sukursime daug problemų ir nuolat reikės šokinėti aplink mus. Nereikia mūsų bijoti, vengti ir ignoruoti.

Šoko nepatyrė

Raudonos ir žalios lemputės. Toks paskutinis buvo jos regėtas vaizdas prieš operaciją ligoninėje.

Ji įprato ilgą laiką praleisti ligoninėse, pas gydytojus, o jos gyvenimo neatsiejama dalimi tapo vaistai.

Nuo gimimo glaukoma sirgusi Živilė iš viso iškentė vienuolika operacijų. Nuo vienuolikos metų ji visiškai nemato.

Tiesa, pamena labai daug vaizdų. Gamtą. Geltonus viščiukus, prie namų pasodintas ryškias alyvas, erškėtrožes, drugelius ir žiogus – jie buvo mergaitės draugai.

"Apakusi nepatyriau šoko, nes tai neįvyko staiga, – prisipažino Ž.Petrauskienė. – Šokas ištinka suaugusiuosius, kurie staiga praranda regėjimą."

Ji jau seniai susitaikė su neregyste ir mato rankomis, klausa, uosle.

Tiesa, jai sunku vaikščioti duobėtais šaligatviais ypač lietingomis rudens dienomis.

"Išeinu iš namų švari, – pasakojo Živilė, – bet būna, prie laiptinės duobėse prisemiu batus ir važiuoju į miestą šlapiomis kojomis. Balas stengiuosi aplenkti, bet ne visada pavyksta, ypač, kai jų daug."

Mėgsta nuotykius

Dabar jos akys – devynerių metų Inesa ir rugpjūtį septintąjį gimtadienį švęsianti Laiminta. Dvi dukrelės.

Kai vyresnėlei Inesai buvo dveji, o ji laukėsi mažosios, abi apsiaudavo botus ir eidavo taškytis balose.

"Noriu, kad dukros išgyventų visavertę vaikystę, augtų sąžiningos, sąmoningos. Joms dažnai kartoju: elkis su kitais taip, kaip norėtum, kad elgtųsi su tavimi, – kalbėjo Ž.Petrauskienė. – Stengsiuosi dažniau kartu su dukromis pabuvoti dvasiniuose renginiuose. Jas galiu tik švelniai pastūmėti, padėti, bet gyvenime jos turi rasti savo kelią."

Dukros jau įprato prie mamos negalios. Jos dažnai eina kartu: viena – dešinėje, kita – kairėje pusėje.

Pirmą kartą be baltosios neregių lazdelės Živilė iki parduotuvės išėjo, kai vyresniajai dukrai buvo ketveri. "Iš pradžių ji vesdavo mane į stulpą, – nusijuokė moteris. – Kai jai suėjo šešeri, jau išmokome vaikščioti kartu. Ir mėgstame nuotykius."

Todėl jos dažnai sėda į autobusą ir važiuoja į Vilnių pas pusseserę ar į kitą miestą. Iš pradžių dukros nepažindavo skaičių, tačiau netrukus jau žinojo, kur ir kada važiuoja viešasis transportas.

"Kai būdavo neaišku, padėdavo žmonės, – teigė Živilė. – Tiesa, jos dar nemoka detaliai pasakoti, kas, kaip atrodo aplink. Ko negaliu paliesti, noriu pamatyti žodžiais. Žinau, kad pastatė vieną ar kitą stiklinį pastatą, sutvarkė dalį Laisvės alėjos, tačiau ten su dukromis einame greičiau. Draugės man papasakoja vaizdingiau ir išsamiau. Tiesa, su dukromis puikiai praleidome laiką Kauno dienose, kai liesdama galėjau apžiūrėti dirbinius iš molio, drožinius iš medžio."

Mama, tu ne durnė

Mama dukroms negaili komplimentų. Inesa – meniška, jai patinka gamta, grožis, ji lipdo, piešia ir gražiai dainuoja.

"Ir išsiblaškiusi", – vardydama dukros savybes nusijuokė Živilė.

"Antroji – emocingesnė, triukšmingesnė kaip ir aš, – kalbėjo moteris. –  Laiminta mėgsta šokti, turi nuostabią atmintį, klausą, puikiai atsimena ir deklamuoja eilėraščius."

Kaip jos priėmė mamos neregystę?

Natūraliai. Pirmą kartą klausimas apie tai kilo, kai darželyje, paruošiamojoje klasėje, Inesai dvi mergaitės pasakė, kad jos mamos baisios akys.

"Žinau, kad mano akys nėra estetiškai gražios. O tąkart pamiršau užsidėti akinius, – savo akis Živilė slepia dėl reginčiųjų. – Bet tos dvi mergaitės neturėjo mamos. Todėl suprantu, kad Inesą erzino iš ilgesio. Jos nori turėti mamą. Net ir su tokiomis akimis."

Laiminta tik neseniai suvokė, kad mama neregė. "Ką čia kalbate nesąmones?! Mano mama mato!" – atrėždavo ji darželyje.

"Paaiškinu ir kitiems vaikams, kad mano akytės serga ir nieko nematau, o saulės akiniai – papuošalas, – nusijuokė moteris. – Dabar jau ir dukros retkarčiais pajuokauja ir vaikšto pasiremdamos lazdele, užsimerkusios. Jos mano akys. Beje, Laimintos ir klausa jau geresnė nei mano, nes praėjusiais metais patyriau ausų uždegimą."

Živilė šyptelėjo prisiminusi, kaip neseniai parlėkė dukros ir pasiguodė, kad kiti vaikai jų mamą pavadino durna boba, nes apsiniaukus ji vaikščiojo su saulės akiniais.

"Bet, mama, tu ne durnė! – išrėžė Inesa.

"Inesa, tu žinai šią paslaptį, o jie dar nežino", – paaiškino vyresniajai dukrelei neregė.

Živilė prisiminė festivalyje "Debesų pieva" su dukromis skaitytą knygą apie kurčią indėnų berniuką, kurį visi laikė kvailiu, jo šalinosi. Bet jį priėmė genties vadas. Berniukas staiga pradėjo girdėti, išmoko kalbą ir vėliau labai daug pagelbėjo gentainiams.

"Ne viskas gyvenime yra taip, kaip žmonėms atrodo, – tarė Ž.Petrauskienė. – Dažnai tai tik tavo požiūris, kuris remiasi tuo, kas yra tavo viduje."NAUJAUSI KOMENTARAI

.

. portretas
Straipsnyje nutylėta dar daug nuostabių šios moters darbų, ir poelgių, taip pat gyvenimo sunkumų. Gėda buvusiai darbovietei, nesuteikusiai galimybės ir toliau šiai gerai masažo specialistei dirbti. Moteris prarado darbą vienu sunkiausiu savo gyvenimo etapo metu. Gėda. O gražiai gyvena, nes moka gyventi. Pagarba šiai moteriai.

to Kaunas

to Kaunas portretas
nori parduoti abi akis, savo vyra (zmona) ir likti nuo 11 metu neregiu, su dviem vaikais? ir geriau buti apsileidusiu, latru? tavo pasirinkimas kiekvienas gyvenime matome, tai, ka noriem matyti, kas gludi mumyse

to kaunas

to kaunas portretas
labai smagu matyti nuotraukose, kad seima taip graziai gyvena.juk moteris turejo vyra, anksciau turejo darba, tai nenuostabu, kad taip gražiai susitvarkiusi savo buiti.o dabar jai reikalingas darbas- tikiuosi atsiras darbdaviu kurie priims sia moteri-juk ji gali atlikineti masaža puikiai. tik sekmes linku jai-nes net sunku isivaizduoti kaip jai sunku, ypac sunku buvo auginti 2 vaikucius, kai nieko nematai.
VISI KOMENTARAI 11
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kovai su Sosnovskio barščiais – efektyvesnės priemonės
  Kovai su Sosnovskio barščiais – efektyvesnės priemonės

  VDU Kauno botanikos sodas taiko naują Sosnovskio barščių (Heracleum sosnowskyi) naikinimo metodą. Invazinės rūšies okupuotus plotus suarus, Sosnovskio barščiai purškiami Latvijoje išrastu biologinu-cheminiu ši...

 • Kaunietė išrinkta labirintų ambasadore
  Kaunietė išrinkta labirintų ambasadore

  Tarptautinė labirintų organizacija kaunietę Rūtą Janulevičienę išrinko labirintų ambasadore Lietuvoje ir Europoje. Ji tapo trečiąja labirintų ambasadore Senajame žemyne. ...

  1
 • Veiklios Kauno mamos jungiasi į klubą
  Veiklios Kauno mamos jungiasi į klubą

  Viešoji įstaiga Veiklių mamų klubas susikūrė 2015-aisiais. Šis klubas buvo sukurtas Vilniuje Gitanos Gimbutienės iniciatyva, o dabar jis vienija veiklias mamas visoje Lietuvoje. Jo tikslas –  skatinti moterų tarpusavio bendravim...

 • V. Matijošaitis: Kaune pinigų visada buvo, tik jie nuplaukdavo nežinia kur
  V. Matijošaitis: Kaune pinigų visada buvo, tik jie nuplaukdavo nežinia kur

  Kauno miesto ir rajono savivaldybės per šešis šių metų mėnesius į biudžetus surinko daugiau lėšų, nei buvo planuota. ...

  42
 • Kauno rajone paskelbta javapjūtės pradžia
  Kauno rajone paskelbta javapjūtės pradžia

  Antradienį Bernatonyse (Raudondvario sen.) laikantis senųjų tradicijų iškilmingai pradėta javapjūtė pakaunėje. ...

 • Keturkojų karių gretos gausėja
  Keturkojų karių gretos gausėja

  Tarnybiniai šunys jau senokai yra naudojami Lietuvos kariuomenės Karo policijos gretose ir Specialiosiose pajėgose, tačiau Sausumos pajėgų padaliniai jų neturėjo. ...

 • Per pusmetį Kauno mieste ir rajone surinkta 36 mln. pakuočių
  Per pusmetį Kauno mieste ir rajone surinkta 36 mln. pakuočių

  Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvos gyventojai į užstato sistemą grąžino beveik 260 milijonų stiklinių ir plastikinių butelių bei metalinių skardinių. Viešosios įstaigos „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) d...

  2
 • Miško gatvėje senus medžius pakeis nauji
  Miško gatvėje senus medžius pakeis nauji

  Prieš keletą savaičių Miško gatvėje prasidėjęs šaligatvio remontas atskleidė sudėtingą ten augančių medžių būklę. Pavojų kauniečiams keliančias 80 ligotų ir senų liepų šį rudenį pakeis 100 naujų, specialiai m...

  11
 • Prasideda Vienybės aikštės rekonstrukcija
  Prasideda Vienybės aikštės rekonstrukcija

  „Taip, prasideda“, – Vienybės aikštės rekonstrukcijos ir požeminės automobilių stovėjimo aikštelės įrengimo darbų pradžią patvirtino Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Petrauskas. ...

  19
 • Kas suvaldys statybų chaosą Kauno rajone?
  Kas suvaldys statybų chaosą Kauno rajone?

  Užliedžiai, Giraitė, Vijūkai bene sparčiausiai besiplečiančios Kauno rajono gyvenvietės: kvartalais kyla namai, kotedžai ir daugiabučiai. Deja, plėtra čia vyksta chaotiškai. Savivaldybė kartu su vietos bendruomene ją mėgina suvaldyti, ta...

  26
Daugiau straipsnių